MEDVEDE: Mimoriadna situácia začala platiť v 7 okresoch Slovenska. Pridajú sa aj ďalšie okresy

MEDVEDE: Mimoriadna situácia začala platiť v 7 okresoch Slovenska. Pridajú sa aj ďalšie okresy
Veronika Salayová

Po zasadnutí krízových štábov začala dnes platiť mimoriadna situácia pre výskyt medveďov v 7 okresoch severného Slovenska. Po polnoci by sa mali pridať aj ďalšie okresy. 

Vo viacerých okresoch na severe Slovenska bola dnes vyhlásená mimoriadna situácia pre výskyt medveďov. Ide o okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Poprad, Kežmarok, Žilina, Martin a Turčianske Teplice.

Stalo sa tak po dnešnom zasadnutí krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch. Cieľom vyhlásenia mimoriadnych situácií je ochrana ľudí žijúcich v mestách a aj lepšia mobilizácia polície v kritických okresoch.

„V období mimoriadnej situácie budú vykonávané opatrenia na zamedzenie rizík ohrozenia obyvateľov medveďom hnedým, na zmiernenie následkov mimoriadnej situácie a minimalizovanie škôd,“ uviedol pre TASR envirorezort.

 

Pridajú sa aj ďalšie okresy

Aktuálne prebiehajú ďalšie rokovania krízových štábov. Na území až 10 okresov z 13 v Banskobystrickom samosprávnom kraji  zrejme vyhlásia od polnoci zo štvrtka na piatok mimoriadnu situáciu pre výskyt synantropných medveďov.

Ide o okresy Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Lučenec, Rimavská Sobota, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Poltár, informuje TASR. 

Vládnym rozhodnutím vyhlásiť mimoriadnu situáciu kvôli výskytu medveďov hnedých sa rozprúdila verejná debata. Michal Kiča, bývalý štátny tajomník rezortu životného prostredia, pre Denník N vyjadril obavy, že takéto kroky porušujú slovenské zákony.

Podľa zákona o civilnej ochrane totiž výskyt medveďa hnedého nepredstavuje dostatočný dôvod na vyhlásenie mimoriadnej situácie. Výskyt medveďov hnedých v obývaných oblastiach je možné riešiť aj inými spôsobmi, a to bez potreby vyhlasovania mimoriadnej situácie.

 

Názory Slovákov na túto situáciu sú rôzne a protichodné. Mnohí si myslia, že predstavitelia Ministerstva životného prostredia zneužívajú tému konfliktov s medveďmi na útoky na ochranárov či vyvolávanie strachu u verejnosti. K tomuto názoru sa napríklad pridávajú aj predstavitelia iniciatívy My sme les

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd