Megaraketa SpaceX dnes odštartovala po tretíkrát. Manéver štartovania motorov s názvom Raptor bol úspešne dokončený, avšak aj tentokrát nastali problémy a spojenie s raketou sa stratilo.
V stredu americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) schválil tretí štart rakety Starship navrhnutej spoločnosťou SpaceX. 110-minútové štartové okno sa otvorilo vo štvrtok o 8:00 miestneho času (na Slovensku o 13:00 h).
Taktiež nedošlo k žiadnym komplikáciám spojených s palivom, tak ako tomu bolo počas predchádzajúceho testu.
Problémy sa však objavili pri zostupe rakety do atmosféry. Vo výške 100 km nad Zemou sa okolo rakety začal formovať oblak plazmy. Ten vzniká v dôsledku trenia rakety o atmosféru, čím vzniká obrovské teplo, ktorým sa ionizujú molekuly atmosféry. Tie sa následne energie zbavujú žiarením. Preto okolo rakety vznikol svietiaci oblak.
Spojenie s raketou sa podarilo udržať až do okamihu, kedy zostúpila do výšky 65 km nad Zemou, a potom sa spojenie prerušilo.
Takéto prerušenie spojenia je bežným javom nastávajúcim počas návratu do atmosféry. Oblak plazmy vznikajúci okolo rakety znemožňuje rádiovú komunikáciu. Spojenie je možné opätovne naviazať až v okamihu, kedy raketa spomalí dostatočne, aby neionizovala molekuly atmosféry okolo seba.
To sa však v prípade Starshipu nestalo. Spojenie s raketou sa už nepodarilo obnoviť a bolo vyhlásené, že raketa je stratená. Zostup sa mal uskutočniť nad Indickým oceánom.
„Tím sa rozhodol, že raketa je stratená, dnes preto do oceánu nepristane,“ oznámil počas živého prenosu Dan Huot z tlačového oddelenia spoločnosti SpaceX. „Napriek tomu je úžasné vidieť, o koľko ďalej sme sa tentoraz posunuli,“ dodal.
Doteraz sa uskutočnili dva testovacie lety celého systému Starship. V apríli 2023 sa raketa štyri minúty po štarte začala nekontrolovateľne otáčať a inžinieri sa ju rozhodli odpáliť.
Ďalší testovací let sa uskutočnil v novembri 2023, počas ktorého sa mala Starship dostať na obežnú dráhu. Krátko po úspešnom oddelení prvého a druhého stupňa vo výške 70 km prvý stupeň explodoval. To isté sa stalo s druhým stupňom krátko pred dosiahnutím obežnej dráhy.
SpaceX oba tieto pokusy považuje za veľký úspech – rakety leteli a rozbor príčin katastrof im umožnil nájsť a odstrániť slabé miesta v štruktúre.