V sobotu 14. októbra bude môcť takmer miliarda ľudí vo väčšine Severnej a Južnej Ameriky pozorovať Mesiac, ako stojí medzi Slnkom a Zemou a teda zatmenie Slnka.
Zatmenie Slnka avšak nebude úplné, ale pôjde o prstencové zatmenie. Teda v niektorých oblastiach na obvode kruhu ostane viditeľné tzv. ohnivý kruh a väčšina obyvateľov USA uvidí toto zatmenie len ako čiastočné.
Pri prstencovom zatmení nie je Slnko úplne skryté (ako pri úplnom zatmení) a 14. októbra bude Mesiac vo fáze 4,5 dňa po apogeu, teda v bode svojej obežnej dráhy, kde je najďalej od Zeme. Mesačný disk sa bude zdať príliš malý na to, aby úplne zakryl Slnko.
Od chvíle, keď sa začne zatmenie nad severnou časťou Tichého oceána, sa bude posúvať po juhovýchodnej trajektórii. Prstencová fáza bude viditeľná v 9 štátoch USA, od Oregonu po Texas.
Potom bude trasa zatmenia prechádzať mexickým polostrovom Yucatán, Strednú Ameriku, na juhu strednej Kolumbie, cez severnú Brazíliu a nakoniec skončí v otvorených oceánskych vodách južného Atlantiku.
Prstencové zatmenie nie je ako úplné zatmenie Slnka. To nastáva, keď Mesiac úplne zakrýva slnečný disk. Počas prstencového zatmenia Mesiac pokrýva iba stred Slnka a okolo okraja zanecháva jasný prstenec známy ako Ohnivý kruh.
Tento rozdiel závisí od premenlivej vzdialenosti medzi Zemou, Mesiacom a Slnkom, pričom prstencové zatmenia nastávajú, keď je Mesiac najďalej od Zeme. Obe sú však fascinujúce astronomické udalosti.
Príde ale čas, keď sa jav úplného zatmenia Slnka stane nemožným, pretože Mesiac pri pohľade zo Zeme bude príliš malý v zdanlivej uhlovej veľkosti na to, aby úplne zakryl disk Slnka.
Pohyb Mesiaca je silne ovplyvnený príťažlivosťou Slnka a v menšej miere príťažlivosťou iných planét a Zeme. To je dôvod, prečo sa Mesiac pomaly vzďaľuje od Zeme, opisuje vonkajšiu špirálu a stúpa na vzdialenejšiu obežnú dráhu.
Samozrejme, ako sa Mesiac postupne vzďaľuje, jeho zdanlivá veľkosť sa zmenšuje, až kým nedosiahne bod, kde bude príliš ďaleko na to, aby jeho tieňový kužeľ dosiahol Zem, čím sa zabráni výskytu úplného zatmenia Slnka.
V knihe More Mathematical Astronomy Morsels Jean Meeus uvádza, že je nepravdepodobné, že súčasná miera recesie Mesiaca od Zeme 3,8 metra za storočie zostane konštantná. Ak áno, trvalo by 1,21 miliardy rokov, kým by sme úplne zatmenie mohli prestať pozorovať.
Ak však vezmeme do úvahy aj skutočnosť, že excentricita (tvar) obežnej dráhy Zeme sa mení rýchlejšie ako veľmi pomalé a postupné zväčšovanie vzdialenosti Mesiaca, asi by sme nemali čakať tak dlho.
„Výsledok," poznamenáva Meeus, „je niekde od 620 miliónov do 1210 miliónov rokov, kedy budú obdobia, počas ktorých úplné zatmenie Slnka bude striedavo možné a nemožné, až nakoniec takéto úplné zatmenie nebude nikdy možné."