Mestá sa rúcajú. Vedci bijú na poplach

Mestá sa rúcajú. Vedci bijú na poplach
Veronika Sádovská

Štúdia 28 husto osídlených miest v Spojených štátoch zistila, že všetky sa vo väčšej či menšej miere rúcajú. Problém sa týka aj metropol nachádzajúcich sa ďaleko od pobrežia.

Fenomén pomalého poklesu veľkých pobrežných miest nie je novým objavom. Predchádzajúce štúdie ukázali, že problém postihuje metropoly ako Jakarta, Benátky a New Orleans. Vedecký časopis Nature Cities publikoval analýzu, ktorá ukazuje, že nielen pobrežné metropoly pomaly kolabujú.

Až päť centimetrov ročne

Štúdia využila merania satelitného radaru, ktoré umožnili tímu zmapovať vertikálne pohyby Zeme s presnosťou až na jeden milimeter. Na základe týchto údajov boli vytvorené mapy poklesu alebo zrútenia pôdy s vysokým rozlíšením pre 28 najľudnatejších miest v Spojených štátoch. V týchto mestách žije 34 miliónov ľudí, čo je približne 12 % z celkovej populácie krajiny.

Vedci vypozorovali, že v 25 z 28 skúmaných miest sú najmenej dve tretiny ich plochy vystavené poklesu. Tento proces prebieha najrýchlejšie v Houstone v Texase – viac ako 40 % jeho povrchu klesá rýchlosťou presahujúcou päť milimetrov ročne. Na niektorých miestach pokles pôdy dosahuje až päť centimetrov ročne.

 

Tento proces bol jasne viditeľný aj v ďalších texaských mestách, Fort Worth a Dallase, ako aj v oblasti okolo letiska La Guardia v New Yorku a v častiach Las Vegas, štátu Washington – District of Columbia a San Francisca.

„S rastom miest budeme svedkami toho, ako sa čoraz viac miest rozširuje do oblastí s poklesom pôdy,“ povedal hlavný autor Leonard Ohenhen z Columbia Climate School. „Postupom času môže pokles terénu spôsobiť namáhanie infraštruktúry, ktoré prekročí jej bezpečnostné limity.“

 

Problém sa skrýva v podzemí

Aby výskumníci zistili príčinu poklesu miest, analyzovali aj údaje o odbere podzemnej vody v oblastiach postihnutých poklesom. Zistili, že za 80 % poklesu pôdy je zodpovedný odber vody pre ľudské potreby. Keď sa voda čerpá z vodonosných vrstiev zložených z jemnozrnných sedimentov, trhliny medzi nimi sa môžu zrútiť, čo vedie k zhutneniu sedimentov v hĺbke a poklesu povrchu. V Texase problém ešte zhoršuje ťažba ropy a plynu.

„Skrytá povaha tohto rizika znamená, že infraštruktúra môže byť dlhodobo ohrozená, pričom poškodenie sa prejaví až vtedy, keď je vážne alebo potenciálne katastrofické,“ povedal spoluautor štúdie Manoochehr Shirzaei z Virginia Tech University.

 

Ako vysvetlili výskumníci, na rozdiel od hrozieb spojených s poklesom terénu spôsobeným povodňami, kde riziká vznikajú iba vtedy, keď rýchle tempo poklesu terénu klesne pod kritickú úroveň, k poškodeniu infraštruktúry spôsobenému poklesom terénu môže dôjsť aj pri malých pohyboch terénu.

Zmena poveternostných podmienok, rastúca mestská populácia a sociálno-ekonomický rast môžu zrýchľovať tempo poklesu pôdy. Predtým stabilné oblasti sa potom stávajú zónami náchylnými na záplavy a degradáciu pôdy. Aby sa predišlo účinkom poklesu pôdy, mestá sa môžu zamerať na modernizáciu existujúcich konštrukcií, zohľadnenie pohybov zeminy v stavebných predpisoch a obmedzenie novej výstavby v rizikových oblastiach.

„Namiesto toho, aby sme len povedali, že je to problém, môžeme naň reagovať, vyriešiť ho, zmierniť jeho dôsledky a prispôsobiť sa. Musíme prejsť k riešeniam,“ dodal Ohenhen.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
28 °C / 7 °C
Anton
Zajtra
Jasno
27 °C / 7 °C
Vasil
Nedeľa
Jasno
31 °C / 9 °C
Vít
Pondelok
Jasno
30 °C / 14 °C
Blanka
Utorok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Adolf
Streda
Jasno
28 °C / 10 °C
Vratislav
Streda
Oblačno
22 °C / 8 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd