Mesto s najvyšším počtom extrémnych prejavov: Je ním táto obľúbená metropola

Veronika Salayová

Rekord v počte extrémnych prejavom v počasí patrí tejto obľúbenej a turistami často navštevovanej metropole. O ktoré európske mesto ide? 

Toto neslávne prvenstvo patrí talianskemu mestu Rím. Za posledné desaťročie bol v Ríme prekonaný rekord extrémnych poveternostných udalostí.

Talianske hlavné mesto najviac zasiahli klimatické zmeny, pretože tu vyčíňali tornáda, záplavy aj suchá, informovala v správe Environmental League.

Od roku 2010 do 1. novembra 2021 bolo v Ríme zaznamenaných až 56 násilných poveternostných udalostí. Patrí medzi ne 33 lokálnych záplav po silných dažďoch, škody spôsobené 7 víchricami, dlhotrvajúce a veľké sucho v roku 2018, nezvyčajne vysoké teploty aj hurikánové vetry.

Len v roku 2021 boli viaceré časti mesta 5-krát zaplavené v dôsledku silných zrážok.

Klimatické zmeny sa dotýkajú Ríma častejšie

„Rím je držiteľom rekordu v extrémnych udalostiach súvisiacich s klimatickými zmenami,“ povedal Roberto Scacchi, šéf divízie Lazio Environmental League. 

V správe sa uvádza, že v meste sa spojili účinky klimatických zmien a ďalšie problémy pretrvávajúce ešte z minulosti.

Jedným z nich je neefektívny systém absorpcie dažďovej vody, a to aj kvôli nepovolenej výstavbe v oblastiach hydrologického ohrozenia, tvrdia ochrancovia životného prostredia.

Ľudská činnosť je teda tiež dôležitým faktorom, prečo Rím trpí častejšími záplavami než iné mestá. 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd