Mimoriadne silné búrky dnes hrozia za polárnym kruhom

Ľubomír Franko

Škandinávia zažíva naozaj nezvyčajné leto. Krajiny na severe Európy bičujú nielen extrémne horúčavy, no už aj intenzívne búrky.

Mimoriadne teplá vzduchová hmota nachádzajúca sa nad Škandináviou dnes bude spôsobovať problémy. Z Nórska sa do oblasti severnej polovice Švédska presunie studený front, ktorý vytvorí výborné podmienky pre tvorbu silných búrok. 

Výborný strih vetra a vysoké hodnoty CAPE budú viesť k veľmi rýchlej tvorbe kopovitej oblačnosti, ktorá sa bude postupne pretvárať do silnejších, supercelárnych buniek. V neskorších hodinách ovplyvní v oblasti situáciu siné prúdenie v stredných a spodných hladinách, ktoré bude vo výraznej miere podporovať lineárne konvektívne systémy ako napríklad bow echo, ktoré je spreádzané silným nárazovým vetrom.

Okrem silného vetra sa v oblasti očakávajú aj veľké krúpy no vyskytnúť sa dokonca môže aj tornádo. Búrky budú postupovať po vytvorení ďalej na severovýchod a vo štvrtok v skorých ranných hodinách môžu zasiahnuť Fínsko. Zaujímavosťou však je, źe doraziť môžu až za polárny kruh. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd