Mimoriadne silné otrasy zasiahli Chorvátsko. Zemetrasenie cítili milióny ľudí

Ľubomír Franko

Dnes krátko popoludní sa v oblasti Chorvátska vyskytlo mimoriadne silné zemetrasenie, s lokálnou magnitúdou 6,2. Zemetrasenie cítili milióny ľudí vrátane obyvateľov Slovenska.

Mimoriadne silné zemetrasenie, ktoré sa dnes krátko popoludní vyskytlo v Chorvátsku malo hĺbku len necelých 10 kilometrov. Ide teda o pomerne plytké zemetrasenie, ktoré sú najčastejšími tvorcami veľkých škôd.

Zemetrasenie cítili obyvatelia celého Balkánu, Talianska, ale aj viacerých oblastí na Slovensku. Podľa chorvátskych médii skončila časť Záhrebu bez energie. 

Podľa Európskej seizmologickej služby zaznamenali v Chorvátsku za posledných 32 hodín už 15 otrasov. Viaceré dotrasy trápia oblasť aj dnes popoludní.

Obyvatelia mesta hlásia veľa zranených a množstvo materiálnych škôd. Zemetrasenie má už aj prvú obeť. Je ňou malé dievča. Záchranári matke poskytli psychologickú pomoc.

Do oblasti postihnutej zemetrasením vyrážajú viaceré záchranné zložky zo Záhrebu. Cieľ je čo najrýchlejšie prehľadať ruiny a vyslobodiť zranených. 

Intenzívne zemetrasenie, ktoré sa vyskytlo v Chorvátsku cítili ľudia v mnohých oblastiach Balkánu, ale aj v Maďarsku, či na našom území. 

Takto sa napríklad triasol vianočný stromček v Maďarsku.

Intenzívne zemetrasenie, ktoré sa vyskytlo v Chorvátsku je najsilnejšie za uplynulé stovky rokov.

V oblasti sa naďalej chveje zem. Zaznamenali už niekoľko dotrasov, pričom najsilnejší mal silu 5,3.

Pripomeňme, že v marci tohto roku otriaslo Záhrebom zemetrasenie o sile 5.0, ktoré bolo najsilnejšie za uplynulých 140 rokov.

Dnešné zemetrasenie o sile 6.2 bolo zhruba 30x silnejšie ako to marcové v Záhrebe.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd