Mimoriadne silný hurikán Eta zabíjal. V strednej Amerike spôsobil značné škody

Dominik Cenkner

Najmenej jednu obeť si doposiaľ vyžiadalo vyčíňanie hurikánu Eta v strednej Amerike. V najbližších dňoch sa bude presúvať ďalej smerom na severovýchod, pričom opäť môže ohroziť pobrežie USA, najmä Floridu.

Eta, ktorá v stredu večer zoslabla na tropickú búrku, si doposiaľ vyžiadala jednu obeť, ktorú hlásia z Hondurasu. Z postihnutej oblasti museli záchranári evakuovať viac ako 2000 ľudí.

Búrka v krajinách strednej Ameriky, najmä v Hondurase a Nikarague, spôsobila obrovské škody. Sprevádzaná bola silným vetrom a výdatnými zrážkami. Zničila niekoľko mostov, cestné komunikácie a zruinovala aj vyše 300 domov.

Eta v utorok popoludní zasiahla pobrežie Nikaraguy ako hurikán 4. kategórie. Pôvodne sa očakávalo, že by to mohla byť aj kategória s číslom 5, avšak tlak uprostred začal stúpať. Preto sa našťastie najhoršie obavy nepotvrdili.

Nárazy vetra tam dosahovali viac než 225 km/h. Jeho rýchlosť však postupne klesala. Uviedlo to národné hurikánové centrum (NHC).

Podľa meteorológov sa bude Eta presúvať ďalej smerom na severovýchod. Nad pobrežím ešte viac zoslabne, ale pri presune bude opäť naberať na sile. V priebehu víkendu by tak mali byť na pozore najmä obyvatelia na Kube, začiatkom nasledujúceho týždňa potom aj juhovýchod USA, najmä Florida.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Viliam
Zajtra
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd