Mimoriadny stav po búrkach na Muráni. Namiesto cesty je len veľká jama

30.06.2020 o 18:45 - Muráň - Veronika Salayová

Prívalové dažde po intenzívnych búrkach, ktoré sa oblasťou Muránskej planiny prehnali v nedeľu podvečer a v pondelok poobede, spôsobili značné škody na cestných komunikáciách. V tejto lokalite platí mimoriadna situácia. 

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) vyhlásil po silných búrkach mimoriadny stav v obciach Muránska Huta a Muránska Zdychava.

Cesta medzi Muráňom a Muránskou Hutou je úplne neprejazdná a cesta do obce Muránska Zdychava je prejadzná iba v jednom pruhu. Búrky a prívalové dažde tam totiž v priebehu nedele a pondelka podmyli vozovku, ktorá sa pod náporom silnej vody odtrhla a kusy vozovky prívalová voda odplavila. 

„Cesta II/531 (medzi Muráňom a Muránskou Hutou – pozn. red.) je vážne poškodená na približne pol kilometrovom úseku tak, že polovicu cesty zobrala prívalová voda aj so zvodidlami dole. Druhá polovica je podmáčaná a nestabilná, preto z nej v tejto chvíli musí byť vylúčená všetka doprava v úseku Muráň – Predná Hora,“ povedal po prehliadke aktuálneho stavu župan Ján Lunter.

Oprava podľa slov župana BBSK potrvá zrejme niekoľko mesiacov. Obyvatelia, ktorí majú trvalý či prechodný pobyt v Muránskej Hute, tí, ktorí sú tam zamestnaní, alebo osoby, ktoré uzavretou cestou dochádzajú do zamestnania, budú môcť prejsť cez Národný park Muránska planina.

Cestu do Muránskej Zdychavy taktiež poškodila prívalová voda po búrkach na niekoľkých úsekoch, ktoré voda podmyla alebo celkom strhla so sebou. Cesta je nateraz prejazdná v jednom jazdnom pruhu. Namiesto vozovky tam ostala len niekoľkometrová hlboká jama. 

Na týchto miestach podľa radarových odhadov spadlo počas búrok viac ako 130 milimetrov zrážok. Takéto množstvo zrážok malo dostatok sily, aby spôsobilo takéto značné škody na cestných komunikáciách.