Za posledné tri storočia zmizla v Európe polovica mokradí. Celosvetovo to bolo 20 % od roku 1700 – oveľa menej, ako sa predpokladalo – ale bremeno toto znášajú hlavne Európa, USA a Čína.
Polovica mokradí v Európe, kontinentálnej časti USA a Číne bola zničená za posledných 300 rokov, pričom niektoré oblasti – vrátane Spojeného kráľovstva, Írska a Nemecka – stratili viac ako 75 %, ukazuje nový výskum. Globálne zmizla oblasť mokradí o veľkosti Indie.
Doteraz nebolo známe, koľko mokradí ešte zostalo, predchádzajúce odhady hovorili o 28 % až 87 % zničených od roku 1700. Výskumníci po prvýkrát spojili globálne historické záznamy s mapami dnešných mokradí, aby vytvorili presnejšiu globálnu mapu a zistilo sa, že bolo zničených 20 % všetkých mokradí.
Najviac postihnutou oblasťou je však Európa, kde Írsko stratilo viac ako 90 % svojich mokradí, Nemecko, Litva a Maďarsko viac ako 80 % a Spojené kráľovstvo, Holandsko a Taliansko viac ako 75 %.
Napriek tomu, že niektoré regióny sú veľmi vážne zasiahnuté ústupom mokradí, celkový obraz ukazuje, že zostáva ešte veľa na záchranu, tvrdia výskumníci.
Obrovské množstvo rašelinísk, rašelinísk a záplavových oblastí planéty stále existuje v riedko osídlených oblastiach, ako je severná Kanada, Sibír, Kongo a Amazónia. Na Aljaške je tiež veľa mokradí, čo znižuje priemernú stratu v USA na približne 40 %.
„Je to dobrá správa, pretože v skutočnosti ešte nie je neskoro na ochranu väčšiny mokradí na svete,“ povedal hlavný autor štúdie Etienne Fluet-Chouinard zo Stanfordskej univerzity.
Po tisíce rokov poľnohospodári považovali mokrade za neproduktívnu pôdu a vysušovali ich. Ale v minulom storočí sa rýchlosť ich ničenia rapídne zvýšila. To v kombinácii s dopadom klimatickej krízy, ťažby podzemnej vody, požiarov a stúpajúcej hladiny morí urobilo z mokradí najohrozenejšie ekosystémy na svete.
Mokrade sú dôležité pre biodiverzitu: žije a rozmnožuje sa v nich až 40 % druhov planéty. Tiež čistia vodu, chránia pred povodňami a zlepšujú fyzickú pohodu ľudí v mestských oblastiach.