Moravou sa ženie 50-ročná povodeň. Na Slovensko sa voda dostane zajtra

Peter Minárik

Moravou sa ženie 50-ročná povodeň. Po výdatných zrážkach sa stále dvíha hladina rieky Morava, ktorej veľká voda sa ženie na západ Slovenska. Na našom území bude kulminovať až zajtra.

Povodne sužujú aj našich západných susedov na Morave, čo sa onedlho prejaví aj na našom území. Veľká voda, ktorá aktuálne vystrája na Morave sa doženie počas zajtrajšieho dňa aj na naše územie.

V obci Strážnice na Hodonínsku dosiahla hladina rieky Morava prietok viac ako 730 m3 za sekundu, čo je hranica pre úroveň 50-ročnej povodne. V Strážniciach sa hladina rieky Morava dostala až na úroveň extrémneho ohrozenia na takmer 700 cm, pričom priemerná výška hladiny dosahuje 200 cm.

vývoj vodnej hladiny rieky Morava, zdroj: ČHMÚ
vývoj vodnej hladiny rieky Morava, zdroj: ČHMÚ

Na Morave už hladina rovnomennej rieky kulminuje a očakáva sa jej pokles. Výnimkou sú spodné profily rieky Morava, hraničiace so Slovenskom. V Lanžhote dnes ráno presiahla hladina rieky Morava výšku 530 cm, pričom aktuálne dosahuje 560 cm a stále stúpa. Modelové predpovede tu očakávajú kulmináciu zajtra okolo poludnia na úrovni zhruba 580 cm.

vývoj hladiny rieky Morava v Lanžhote, zdroj: ČHMÚ
vývoj hladiny rieky Morava v Lanžhote, zdroj: ČHMÚ

Voda rieky Morava zaplavila predovšetkým lesy a polia a problémy sú v niektorých obciach na juhu Moravy. Väčšie obce a mestá na Morave ochránili pred veľkou vodou protipovodňové hrádze.

Povodňová vlna sa aktuálne ženie na naše územie. Už teraz dosahuje hladina rieky Morava v Moravskom Svätom Jáne a v Kopčanoch úroveň 3. povodňového stupňa.

Rieka Morava zatiaľ na našom území nespôsobuje výraznejšie komplikácie. Uzavrela len hraničný priechod Moravský Svätý Ján – Hohenau an der March, kde voda zaplavila cestu.

Hladina rieky Morava by mala na horných úsekoch na našom území kulminovať zajtra okolo poludnia.

Na spodných úsekoch rieky Morava v oblasti mesta Malacky a na sútoku s Dunajom pod Devínom sa očakáva kulminácia najskôr v sobotu vo večerných hodinách.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd