Atlantický oceán zaplavili riasy. Môžu ohrozovať zdravie aj cestovný ruch

15.03.2023 o 12:24 - Zuzana Macháčová

Atlantický oceán zaplavili riasy. Vo vodách pláva hrubá vrstva hnedých rias na ploche viac ako 8 000 km. Vedci sa obávajú, že riasy by mohli mať zlý vplyv na cestovný ruch v Karibskom mori a Mexickom zálive, a dokonca by mohli ohroziť ľudské zdravie.

Atlantický oceán zaplavili riasy. Môžu ohrozovať zdravie aj cestovný ruch
Ilustračná foto, zdroj: Pixabay

Hnedé riasy rodu Sargassum sa bežne vyskytujú v teplých vodách Atlantického oceánu. Ich sezónny rozkvet je prirodzeným javom, ale v posledných rokoch sa jeho rozsah dramaticky zvýšil. Predpovede vedcov z Univerzity južnej Floridy (USF) naznačujú, že všetko nasvedčuje tomu, že v roku 2023 by ich počet mohol byť rekordný.

Pláže plné morských rias

Vedci sprostredkovali vo svojej mesačnej správe situáciu v Atlantickom oceáne. Po výraznom náraste v predchádzajúcich dvoch mesiacoch sa množstvo morských rias v centrálnej časti Atlantického oceánu vo februári znížil.  Avšak hmotnosť rias sa tento mesiac odhaduje na 6,1 milióna ton, čo je druhá najvyššia hodnota zaznamenaná za mesiac.

Hnedé riasy sa v Karibskom mori rozrástli, pričom zasiahli aj Yucatánsky polostrov a ďalšie miesta v Mexickom zálive. Podľa predpovedí sa množstvo rias v západnom Atlantiku ešte zvýši v marci, apríli aj máji.

Vedci sa obávajú, že súčasný rozkvet je jedným z najväčších v histórii. Tento fakt vyvoláva obavy, že invázia hnedých rias na plážach by v nadchádzajúcich týždňoch mohla byť mimoriadne závažná. Brian LaPointe z Floridského oceánskeho inštitútu dodal: „To, čo vidíme na satelitných snímkach, neveští nič dobré pre čisté pláže.“

Satelitná snímka z 13. marca 2023, zdroj: Sargassum Monitoring, NBC News

Satelitná snímka z 13. marca 2023, zdroj: Sargassum Monitoring, NBC News

Brian Barnes z USAF vysvetlil, že obrovské plochy rias sú nielen škaredé, ale aj nepríjemné. V pobrežných vodách môžu zablokovať kanalizačné systémy a ventily v elektrárňach alebo v zariadenia, ktoré odstraňujú soľ z vody. Dodal, že v takýchto podmienkach sa nemôžu plaviť ani lode, a to môže skutočne ohroziť kritickú infraštruktúru. 

Minulý rok napríklad Americké Panenské ostrovy vyhlásili stav núdze po tom, čo nezvyčajne veľké množstvo rias spôsobilo nedostatok vody na ostrove St Croix.

Riasy ohrozujú cestovný ruch a zdravie

Kvitnutie rias má vážne dôsledky aj na ľudské zdravie. Keď začínajú riasy hniť, tak uvoľňujú sírovodík, ktorý spôsobuje dýchacie problémy. Po kvitnutí v roku 2018 sa napríklad lekárom na Martiniku a Guadeloupe hlásilo tisíce ľudí s dýchacími problémami spôsobenými hnijúcimi hromadami Sargassum.

Invázia rias má negatívny vplyv aj na cestovný ruch. Odstraňovanie stoviek ton rias z pláží je nákladné.

LaPointe dodal: „Rieky ako Kongo, Amazonka, Orinoko a Mississippi boli postihnuté odlesňovaním, zvýšeným používaním hnojív a spaľovaním biomasy." To všetko zvyšuje koncentráciu dusíka v týchto riekach, a to následne prispieva k nadmernému rastu týchto rias v Atlantickom oceáne.

Hromady rias na pobreží Dominikánskej republiky, zdroj: Adobe Stock

Hromady rias na pobreží Dominikánskej republiky, zdroj: Adobe Stock

Riasy boli vždy súčasťou ekosystému, ale teraz je rozsah ich výskytu oveľa väčší. 

Reklama MediaAd