,,Morský hlien,, napáda Marmarské more. Poplach v Turecku pred týmto slizom

Peter Minárik

Turecko trápi masívne a nekontrolované šírenie tzv. ,,morského hlienu,, ktorý sužuje pobrežie južne od Istanbulu. Jeho šírenie je čoraz znepokojujúce na čo môže ťažko doplatiť ekosystém v oblasti.

Odborníci v Turecku bijú na poplach. Masívne a nekontrolovateľné šírenie tzv. morského hlienu zapríčiňuje, že z Marmarského mora sa stáva mŕtve more.

Oblasť, nachádzajúca sa južne od Istanbulu nielenže na vonok pekne nevyzerá, ale poukazuje na čoraz menší život v tomto mori.

Ide o škodlivú látku pre ekosystém

Tento morský sliz je vlastne organická látka, ktorá je veľmi škodlivá pre celý ekosystém.

Invázia tohto ,, morského hlienu,, je spojená hlavne so zmenou podnebia a znečistením v dôsledku nesprávneho zneškodňovania odpadu v oblasti, v ktorej žije okolo 25 miliónov ľudí.

Želatínová látka zabíja

Tento tiahnúci sa morský sliz pokrýva vody veľmi zreteľným spôsobom a ohrozuje prežitie niektorých druhov morských živočíchov.

Úrady začali v posledných týždňoch s niektorými iniciatívami na čistenie vody, no podľa odborníkov tieto opatrenia sú len čiastkové a situáciu nevyriešia.

"Marmarské more sa stalo mŕtvym morom." Musíme konať čo najskôr, “uviedol Erol Kesici, vedecký poradca Tureckého združenia pre ochranu prírody.

Mustafa Yucel, výskumný pracovník na Technickej univerzite na Blízkom východe, tvrdí, že hladina kyslíka vo vodách v oblasti je už pre väčšinu morského života príliš nízka. „Sme svedkami katastrofy, aká tu ešte nikdy nebola. Ale ak budeme konať hneď, za päť alebo šesť rokov by sme mohli dostať more z tohto komatického stavu “.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd