Mrzlo na celom území. Na severe pod -10°C

Ľubomír Franko

Dnešný mráz bol naozaj výnimočne silný. Takmer na celom území sa večer vyjasnilo alebo sa čiastočne zmenšila oblačnosť. Na to reagovali teploty a na takmer celom území klesla teplota pod bod mrazu. Mrzlo aj v nízkych polohách západného a stredného Slovenska, kde teplota dosahovala zväčša od -1 do -5°C. V oblastiach, kde už rozkvitli stromy tak mráz zrejme spôsobil veľké škody. Uvidíme, či sa poľnohospodárom a pestovateľom podarilo úrodu ochrániť.Takto to vyzeralo na vybraných staniciach:

  • Sliač -4,9°C
  • Žiar nad Hronom -4,3°C
  • Dudince -4,2°C
  • Malacky -4,2°C
  • Piešťany -3,8°C
  • Mochovce -2,3°C
  • Nitra -1,3°C
  • Hurbanovo -1,2°C

Výnimkou bol len krajný juhovýchod, kde teplota pod bod mrazu neklesla. Spôsobené to bolo oblačnosťou, ktorá sa z oblasti "odsunula" až v skorých ranných hodinách a nemohlo tak prebiehať radiačné ochladzovanie. V oblasti Košíc a Východoslovenskej nížiny sa tak teploty udržali nad bodom mrazu.

Najnižšie teploty však logicky neboli namerané v nížinách (aj keď boli veľmi nízke). Najchladnejšie bolo v mrazových kotlinách, kde najskôr napadol sneh a neskôr sa vyjasnilo. Napríklad Telgárt hlásil ráno až -10°C, čo už je extrémnejšia hodnota. Naši čitatelia nám však zasielajú fotografie z rôznych miest, kde teplota klesla pod -10°C. Takouto lokalitou je napríklad Vasiľov na Orave, kde sa ochladilo až na -12°C ! Na oficiálne automatické stanice však nemáme prístup, preto nie je vylúčené, že teplota klesla pod-10°C na viacerých miestach, najmä na severe Slovenska na miestach so snehovou pokrývkou.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd