Muž sa nakazil mäsožravou baktériou pri kúpaní v Baltskom mori. Následkom podľahol

30.09.2023 o 19:00 - Zuzana Macháčová

Mäsožravá baktéria prispela k smrti návštevníka pláže, ktorý sa kúpal v Baltskom mori v Nemecku. Tieto baktérie spôsobujú vážne ochorenie nekrózy tkaniva.

Muž sa nakazil mäsožravou baktériou pri kúpaní v Baltskom mori. Následkom podľahol
Zdroj: Dr_Microbe/AdobeStock

V Baltskom mori zomrel 74-ročný muž, ktorý sa pri plávaní nakazil nebezpečnou baktériou Vibrio vulnificus. Podľa Úradu zdravotníctva a sociálnych vecí (LAGuS) spolkovej krajiny Meklenbursko-Predné Pomoransko v Rostocku na severovýchode Nemecka ide o prvé úmrtie tejto sezóny v dôsledku infekcie baktériou.

Úrady uviedli, že starší muž mal rany na koži a bol chronicky chorý. Kancelária nechcela poskytnúť viac podrobností o mieste kúpania a predchádzajúcich ochoreniach muža, informuje portál Bild. Dodal, že začiatkom júla úrad v Rostocku oficiálne varoval pred baktériou Vibrio vulnificus v Baltskom mori.

Zvlášť nebezpečné pre starších ľudí

Baktéria Vibrio vulnificus sa môže vyskytnúť v dôsledku kontaktu otvorených rán s teplou morskou vodou, ale aj pri konzumácii nedostatočne tepelne upravenými morskými plodmi.

Tento mikroorganizmus môže spôsobiť nekrotizujúcu fasciitídu. Ide o závažné ochorenie končiace nekrózou tkaniva, ktoré si veľmi často vyžaduje amputáciu. Ohrození sú najmä starší ľudia, ktorí majú určité rizikové faktory, ako sú chronické ochorenia alebo existujúca imunodeficiencia.

Hovorkyňa Anja Neutzlingová pre Bild povedala, že dokonca aj teraz sú baktérie vo vode stále prítomné vo veľkom množstve a predstavujú potenciálnu hrozbu. Jedným z dôvodov sú veľmi vysoké teploty v septembri.

V Meklenbursku-Predpomoransku boli v tejto kúpacej sezóne zatiaľ hlásené štyri infekcie. V minulom roku bolo zaznamenaných celkovo 10 infekcií baktériou Vibrio vulnificus.

Reklama MediaAd