Myslíte, že ste videli kométu Nishimura? Dávajte však pozor, môžete si ju ľahko popliesť

07.09.2023 o 10:10 - Veronika Sádovská

Myslíte si, že sa vám podarilo zahliadnuť na oblohe kométu Nishimura? Dávajte si pozor, lebo si ju môžete ľahko zameniť. Kde a ako ju nájsť?

Myslíte, že ste videli kométu Nishimura? Dávajte však pozor, môžete si ju ľahko popliesť
foto: Pavol Pavlík

Aktuálne môžeme na nebeskej oblohe v noci pozorovať po niekoľkých rokoch ďalšiu kométu. Už sú to mesiace, čo sme mohli obdivovať "zelenú kométu" a roky od kométy Neowise.

Naši čitatelia nám poslali do redakcie, ale aj do facebookovej skupiny, fotografie údajne zachytávajúce túto aktuálnu kométu. Avšak Nishimura to nebola. Väčšinou si ju splietli s v tomto období veľmi jasnou Venušou.

Ako pozorovať kométu?

Ide o to, že voľným okom aktuálne kométu Nishimura bezpečne nerozoznáte od iných "hviezd", pretože ešte nemá taký jasný chvost. Na pozorovanie si tak vezmite ďalekohľad.

Dostatočne jasná bude od 11. septembra a nájdete ju v súhvezdí Leva. Aj vtedy bude však na jej pozorovanie lepší ďalekohľad, bude priamo na hranici viditeľnosti voľným okom.

Objekt dosiahne najbližší bod k Slnku o týždeň neskôr v súhvezdí Panna, kedy by už mal byť viditeľný aj voľným okom. Zlou správou je, že bude viditeľná na nočnej oblohe len niekoľko hodín pred východom slnka nad východným obzorom.

Kométy majú tiež vo zvyku vzdorovať predpovediam, rozjasňovať sa či tlmiť alebo dokonca neočakávane sa rozpadnúť. Takže predsa len ten ďalekohľad neodkladajte.

Čaká nás ešte jedna kométa

Ďalšou jasnou kométou po tejto by mala byť C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), známejšia ako A3, dlhoperiodická kométa s obežnou dráhou niečo vyše 80 000 rokov.

Teraz vo vnútornej slnečnej sústave pochádza z Oortovho mraku, sférického oblaku okolo našej slnečnej sústavy, ktorý tvorí milióny komét a priblíži sa k Slnku 10. októbra 2024. Mala by byť viditeľná zo severnej pologule na juhozápade tesne po západe slnka, približne rovnako jasná ako Venuša.

Reklama MediaAd