Na Aljaške nevídane sneží. Najväčšie mesto je paralyzované, čoskoro môže padnúť rekord

20.11.2023 o 08:02 - Dominik Cenkner

Tento november by mohol byť na Aljaške najzasneženejším v histórii. Od začiatku mesiaca napadlo v Anchorage viac ako 96 centimetrov snehu a všetko nasvedčuje tomu, že napadne ešte viac.

Na Aljaške nevídane sneží. Najväčšie mesto je paralyzované, čoskoro môže padnúť rekord
Aljašské mesto Anchorage doslova zasypal sneh, zdroj: Marc Lester/AP

Zima prišla na Aljašku s veľkou vervou. Nepriaznivé počasie prispelo k úmrtiu štyroch ľudí a ochromilo dopravu v meste. 

V Anchorage, najväčšom meste štátu, sa tohtoročný november môže stať rekordným z hľadiska množstva napadnutého snehu, keďže od začiatku mesiaca tu už napadlo celkovo 96,3 cm snehu. To je len o málo menej ako predchádzajúci rekord 98,6 cm.

Do konca novembra zostáva ešte 11 dní, takže pri súčasných predpovediach je „veľká šanca, že rekord bude prekonaný“. Pre CNN to uviedol meteorológ Dan Nelson z Národnej meteorologickej služby.

Jeden rekord už padol

Miestna polícia varuje pred nebezpečenstvom vyplývajúcim z počasia. „Stav ciest, doprava a poveternostné podmienky môžu výrazne ovplyvniť podmienky jazdy,“ napísali na sociálnych sieťach. 

V Anchorage už jeden rekord padol - denný. Národná meteorologická služba (NWS) so sídlom v Anchorage oznámila, že 13. októbra napadlo 22 cm snehu, čo je výrazne viac ako 6,9 cm zaznamenaných v roku 1979.

V prepočte na vodný ekvivalent tam spadlo 1,7 litra vody na meter štvorcový, čo je viac ako predchádzajúci rekord 1,2 cm z roku 2022. 

„Za krátky čas napadlo toľko snehu, že služby nestíhajú čistiť cesty,“ uviedol Nelson. Dokonale to vidieť na záberoch, kde sa jeden zo zamestnancov miestnej meteorologickej stanice predieral závejmi snehu siahajúcimi mu po kolená a miestami dokonca po pás.

Blížiace sa ďalšie sneženie má byť už o niečo pokojnejšie než to v posledných dňoch. Bude preto zaujímavé sledovať či na Aljaške padne novembrový rekord.

Reklama MediaAd