Na Antarktíde sa vyskytujú anomálie v počasí. Vedci hľadajú vysvetlenie

Dominik Cenkner

Antarktída, čo by najjužnejší svetadiel okolo južného pólu, je už rokmi pod dohľadom vedcov. Tí sa najnovšie snažia vysvetliť anomálie v počasí, ktoré sa v uplynulých dňoch vyskytli či dokonca nevyskytli.

Antarktída je najchladnejší a najzáhadnejší kontinent na Zemi. V súčasnosti nám meteorologické pozemné a satelitné údaje poskytujú nezvyčajné informácie o anomáliách počasia, ktoré sa na spomínanom kontinente dejú, alebo lepšie povedané nedejú.

Vedci hľadajú vysvetlenie hneď niekoľkých javov. Jedným z nich je, že v oblasti doposiaľ nespozorovali nočné svietiace oblaky. Kým v našich zemepisných končinách ich môžeme sledovať najmä počas leta, na Antarktíde ich sezóna mala začať už od 20. novembra.

Problém je, že doposiaľ žiadne svietiace oblaky v oblasti nepozorovali. Niektoré modely ukazujú, že by sa tak malo stať až v polovici decembra, čo je bude dosť neobvyklé.

Vedcov okrem toho zaujímajú aj ďalšie veci. Za zmienku stojí mimoriadne veľká ozónová diera či veľmi silný vietor, ktorý fúka v stratosfére.

Anomálie počasia v Antarktíde. Na grafe vľavo rozsah ozónovej diery, na pravo stratosférický vietor a jeho rekordné hodnoty, Foto: dobrapogoda24.pl
Anomálie počasia v Antarktíde. Na grafe vľavo rozsah ozónovej diery, na pravo stratosférický vietor a jeho rekordné hodnoty, Foto: dobrapogoda24.pl

Čo za anomáliami presne stojí, zatiaľ nie je známe. Indície však ukazujú pomyselný prst na La Niña, ktorý sa v októbri zintenzívnil. To malo podľa všetkého vo veľkej miere ovplyvniť aj cirkuláciu v atmosfére.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd