Na Antarktíde vyčíňa vtáčia chrípka. Tučniaky sú v ohrození

30.09.2023 o 14:03 - Zuzana Macháčová

Vtáčia chrípka, ktorá ohrozuje Antarktídu, môže spôsobiť vyhynutie niektorých živočíšnych druhov vo veľkom rozsahu. Pre turistov prichádzajúcich do Antarktídy boli zavedené obmedzenia.

Na Antarktíde vyčíňa vtáčia chrípka. Tučniaky sú v ohrození
Zdroj: Pixabay

Odborníci predpovedajú, že vírus vtáčej chrípky H5N1 sa v Antarktíde objaví v najbližších týždňoch s príletom vtákov migrujúcich z Južnej Ameriky na kontinent.

Antarktída je živnou pôdou pre viac ako 100 miliónov vtákov, takže vedci sa obávajú, že počet úmrtí vtákov v dôsledku vtáčej chrípky môže byť extrémne vysoký.

Ako povedala Dr. Jane Rumbleová, vedúca oddelenia polárnych regiónov na britskom ministerstve zahraničných vecí v rozhovore pre Daily Telegraph, vtáčia chrípka ohrozujúca Antarktídu by mohla byť absolútne zničujúca. 

„Nechcem uvádzať čísla, ale je to mimoriadne vážne. Niektoré druhy, ako sú tulene a tučniaky, môžu byť vážne postihnuté. Tučniaky sú na ňu pravdepodobne náchylné, pretože sa stali obeťou iných podobných vírusov," vysvetlil Dr. Tom Hart, biológ, ktorý vypracoval usmernenia o vtáčej chrípke.

Hoci sa choroba šíri najmä medzi vtákmi, bolo dokázané, že infikuje aj cicavce vrátane tuleňov a uškatcov.

Viac ako pol milióna mŕtvych vtákov

Obrovská koncentrácia prípadov vtáčej chrípky v Južnej Amerike a rýchlosť jej prenosu zvýšili hrozbu pre tento kontinent. H5N1 bol prvýkrát zistený v Južnej Amerike vlani v októbri po začatí minuloročnej migrácie vtákov a rozšíril sa z Kolumbie do Čile len za tri mesiace.

Podľa novej správy OFFLU, globálnej siete odborníkov na chrípku, odvtedy len v Čile a Peru zomrelo viac ako 500 000 voľne žijúcich vtákov patriacich k najmenej 65 druhom a 20 000 cicavcov. Predpokladá sa, že skutočná úmrtnosť je mnohonásobne vyššia kvôli ťažkostiam pri testovaní.

Mnohé druhy v Antarktíde, ako napríklad tučniak obrovský a uškatec antarktický, sa zhromažďujú vo veľkých a hustých kolóniách, čo môže urýchliť šírenie choroby. 

„Zvieratá majú tendenciu zhlukovať sa. Na niektorých miestach sú všetky tučniaky spolu. Ich prirodzení nepriatelia sú vo vode, preto sa na súši navzájom nevyhýbajú," vysvetľuje doktor Rumble.

Pretože Antarktída nikdy nezažila vypuknutie vysoko nákazlivej vtáčej chrípky, ktorá cirkuluje po celom svete – a je jedným z iba dvoch kontinentov, ktoré neboli zasiahnuté – predpokladá sa, že druhy, ktoré tam žijú, sú voči vírusu málo odolné.

Obmedzenia pre turistov

V najhoršom prípade, aby sa znížilo riziko, môže byť turistom, ktorí navštívia Antarktídu túto sezónu, zakázané vystupovať z výletných lodí. 

„Nie je možné zabrániť prenosu vírusu voľne žijúcim vtákom, ale úradníci chcú obmedziť jeho prenos na ľudí. Prvýkrát prosíme turistov, aby si držali odstup od zvierat," hovorí Rumble.

Takéto bezpečnostné opatrenia sa stávajú čoraz dôležitejšími, keďže v posledných rokoch rapídne vzrástol počet turistov. Očakáva sa, že túto sezónu, ktorá potrvá od októbra do marca, navštívi Antarktídu viac ako 115 000 turistov, čo bude rekordný počet. Pre porovnanie – v sezóne 2015/2016 ich bolo niečo vyše 38 000. 

Reklama MediaAd