Na Antarktíde začínajú rásť kvety. Podľa vedcov to nie je dobrá správa

22.09.2023 o 18:06 - Veronika Sádovská

Prvé kvety, ako prísľub prichádzajúcej jari sú zvyčajne vítaným pohľadom, ale nie v Antarktíde. No prvé známky takéhoto života už zavítali aj tam.

Na Antarktíde začínajú rásť kvety. Podľa vedcov to nie je dobrá správa
Colobanthus quitensis, foto: identify.plantnet.org

Mrazivý kontinent je domovom iba dvoch druhov kvitnúcich rastlín a to antarktickej trávy a Colobanthus quitensis, teda krytosemennej rastliny, ktorá sa vyskytuje na južnej pologuli. V posledných rokoch ju možno nájsť stále viac južnejšie.

Keďže je Antarktída väčšinou pokrytá ľadom a snehom, pre rastliny nezostíva veľa miesta, teda aspoň doteraz to tak bolo. – Nie sú tam žiadne stromy ani kríky a rastliny a tie, ktoré tam nájdeme, sú prevažne na Južných Orknejách, Južných Shetlandách a pozdĺž západného pobrežia tohto kontinentu.

Klíma mení prostredie aj na Antarktíde

Keďže však globálna teplota neustále rastie a ľad v Antarktíde sa stále topí, vedci vypozorovali, že rastliny na kontinente rastú rýchlejšie.

Nicoletta Cannone z University of Insubria v Taliansku a jej kolegovia merali rast dvoch vyššie spomínaných pôvodných rastlín Antarktídy na niekoľkých miestach na ostrove Signy na Južných Orknejách v rokoch 2009 až 2019.

Porovnaním výsledkov s prieskumami z predchádzajúcich 50 rokov zistili, že lokality sa nielen stali hustejšie osídlenými týmito rastlinami, ale že každým rokom, čo sa klíma otepľuje, rastú aj rýchlejšie.

Výsledky poriadne prekvapili

Výsledky boli ohromujúce, pričom antarktická chlpatá tráva rástla v rokoch 2009 - 2019 rovnako rýchlo ako predtým za celých 50 rokov od roku 1960 od roku 2009. Druhý druh rastliny sa pohyboval ešte rýchlejšie, pričom v rovnakých obdobiach rástol päťkrát rýchlejšie.

Peter Convey na British Antarctic Survey sa dotkol vplyvu zrýchleného rastu, keď pre New Scientist povedal: „Najviac inovatívnou črtou tohto nie je myšlienka, že niečo rastie rýchlejšie. Ide o to, že si myslíme, že začíname vidieť niečo, čo je takmer ako skoková zmena alebo bod zlomu.“

Reklama MediaAd