Na Fidži vyčíňa cyklón Yasa. O život doposiaľ pripravil dvoch ľudí

Dominik Cenkner

Na tichomorské súostrovie Fidži udrel mohutný cyklón Yasa, ktorý so sebou priniesol lejaky a vietor dosahujúci v poryvoch rýchlosť až 345 km/h. Spadá preto do najvyššej, piatej kategórie.

Miestne úrady vyhlásili pred jeho príchodom stav prírodnej katastrofy a nariadili všetkým obyvateľom, aby si našli bezpečné miesto. Meteorológovia očakávajú, že Yasa bude najsilnejšou búrkou v historických záznamoch krajiny.

Na snímkach, ktoré miestni obyvatelia zdieľajú na sociálnych sieťach, sú vidieť škody, ktoré silná búrka už stihla spôsobiť. Najčastejšie ide o strhnuté strechy, cesty zablokované zosuvmi pôdy, popadanými stromami a valiacou sa vodou. Miestne úrady hlásia už aj prvé obete.

Búrka dorazila na pevninu včera približne okolo 18. hodiny miestneho času (7:00 SEČ) v oblasti provincie Bua. Tá sa nachádza na jednom z dvoch najväčších fidžiských ostrovov Vanua Levu.

Fidži je domovom asi milióna ľudí a premiér Frank Bainimarama všetkých vyzval, aby si našli bezpečné prístrešie. V krajine tiež začal platiť niekoľko hodinový zákaz vychádzania.

„Táto mimoriadne silná búrka zasiahne viac-menej celú krajinu,“ pripomenul Bainimarama prostredníctvom videa. Ako dodal, Yasa bude silnejšia ako búrka Winston, ktorá ostrov spustošila v roku 2016. Vtedy pri nej zahynulo cez 40 ľudí a desiatky tisíc prišlo o svoje domovy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Zajtra
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Petronela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd