Na jesennú zmenu počasia sa treba pripraviť aj psychicky. Niektorí ľudia nesú ochladenie ťažšie

02.10.2023 o 14:00 - Veronika Salayová

Samozrejme, aj počasie vplýva na ľudí, či už fyzicky, alebo psychicky. So zmenou počasia, resp. s ochladením po teplom a príjemnom lete prichádzajú aj zmeny v psychike ľudí. Niektorí znášajú zmeny s ľahkosťou, no sú aj takí, ktorým zmena počasia vie narobiť menšie či väčšie psychické problémy. Čo robiť v takýchto prípadoch, poradí slovenský odborník. 

Na jesennú zmenu počasia sa treba pripraviť aj psychicky. Niektorí ľudia nesú ochladenie ťažšie
Ilustračné. Foto: Canva

Psychológ Michal Bača z Ligy za duševné zdravie pre TASR radí, ako sa na zmenu počasia pri prechode z leta na jeseň treba vedome pripraviť. Ide najmä o ľudí, ktorí zmenu v dôsledku skracovania dní a ochladenia znášajú horšie. 

„Menej svetla môže prehlbovať depresívne alebo úzkostné nálady. Ľudia, ktorí majú predispozíciu na problémy v oblasti depresie alebo úzkosti alebo už majú s poruchami v týchto oblastiach skúsenosť, môžu zažívať zhoršenie stavu − a je dobré, ak sa na to pripravia,“ skonštatoval odborník pre slovenskú agentúru.

Dobre mienené rady odborníka

Potrebné je podľa slov Baču uvedomiť si, čo zmena počasia prináša a vedome sa na to pripraviť. Odporúča pohyb na čerstvom vzduchu, a to aj v chladnom počasí.

Ľudia by sa mali počas dňa podľa neho snažiť vyjsť na slnko. Konkrétne by ľudia mali ísť cez deň na vzduch, napríklad do prírody a domáce práce nechať na čas, kedy sa stmieva alebo je už vonku tma.

Keď sa zotmie, ľudia by si podľa jeho slov mali rozsvietiť interiér. Radí, aby ľudia neprestávali pre zhoršené počasie s obľúbeným športom. „Ak sa nedá športovať vonku, tak sa presunúť do interiéru,“ priblížil.

Neostávať veľa o samote

Odporúča v rámci prevencie tiež popremýšľať o otužovaní. „Vedome sa vystavovať chladu a pomôcť tak imunite adaptovať sa na chlad,“ poznamenal.

Prospešné je tiež neostávať v samote, ale vyhľadávať spoločnosť blízkych. Ľudia by podľa neho tiež mali aktívne vyhľadávať kultúrne aktivity. „Úplne kľúčový je vnútorný postoj, čiže to, ako sa cítime, nemusí byť dôsledkom počasia za oknami, ale toho, ako sa my sami rozhodneme,“ dodal psychológ na záver.

Reklama MediaAd