Sneženie mnohých potešilo, no so snehom sa na juhu rozlúčte. Oteplí sa až na +10 °C

Veronika Salayová

Obyvatelia juhozápadného Slovenska sa v nedeľu zobudili na väčšine územia do bieleho rána, na niektorých miestach dokonca výraznejšie nasnežilo prvýkrát v tejto zimnej sezóne. Zlou správou však je, že tento sneh si na juhozápade neužijú dlho. Prichádza totiž oteplenie.

Aktuálne na juhozápade Slovenska sneží a mnohí obyvatelia sa tešia z bieleho nedeľného rána a padajúcich snehových vločiek. Sneženie v skorých ranných hodinách dorazilo aj do nášho hlavného mesta, na Záhorie, do Nitry, do Galanty či Štúrova. 
 
Zo snehu sa však obyvatelia juhozápadného Slovenska dlho tešiť nebudú, pretože pásmo trvalých zrážok postupne ustane. Namiesto toho sa budú vyskytovať konvektívne zrážky, teda prehánky, a výnimočne sa môžu objaviť aj búrky. Prehánky sa budú vyskytovať na území západného Slovenska nerovnomerne. 
 
Predobedom sa teploty v Bratislave už pohybujú nad nulou, a tak sa problémy na cestách neočakávajú, nanajvýš sa komplikácie na cestách môžu vyskytnúť v hornatejších častiach mesta.
Situácia na cestách je zatiaľ v nedeľu predobedom pokojná a bezproblémová, informuje Slovenská správa ciest. 
 
Vzhľadom na to, že sneh je mokrý a ťažký, môže dôjsť k lámaniu konárov, ktoré môžu padať na vozovku alebo na elektrické vedenia. Pri nedeľňajšej turistike v prírode tak buďte obzvlášť opatrní.

Sneh sa začne topiť

Na celom našom území sa v priebehu nedele oteplí a sneh sa začne postupne topiť. Cez deň vystúpia teploty na +5 °C, v širšom v okolí Levíc môže byť ešte teplejšie, a to až do +7 °C. Nadchádzajúca noc však bude studená a v pondelok ráno môžu teploty klesnúť k -10 °C.
Maximálna denná teplota nedeľa. Zdroj: iMeteo
Maximálna denná teplota nedeľa. Zdroj: iMeteo
 
Začiatok týždňa však so sebou prinesie už výraznejšie oteplenie. V pondelok a utorok vystúpia teploty na +10 °C, v regióne Hontu môže byť dokonca ešte teplejšie.
Takéto teploty výrazne urýchlia topenie snehu.
 
Na mnohých miestach sa sneh roztopí úplne a biela pokrývka bude miznúť aj v severnejších lokalitách Slovenska a na horách. Najväčší úbytok snehu zaznamenajú Vysoké a Nízke Tatry. 
Zmena výšky snehu od nedele do stredy. Zdroj: iMeteo
Zmena výšky snehu od nedele do stredy. Zdroj: iMeteo
 
Topenie snehu zároveň môže najbližšie dni zastaviť pokles hladín vodných tokov, ktoré sa začiatkom týždňa ustália. Denné maximá a výšku snehu na nadchádzajúce dni nájdete v našej galérii. Viac o vývoji teplôt na našom území nájdete TU
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd