FOTO: Na kremnickej Skalke rozkvitli snehové ruže

FOTO: Na kremnickej Skalke rozkvitli snehové ruže
Kremnica Veronika Salayová

Jav, ktorý sa tak často nevidí. Na Skalke nad Kremnicou sa objavili na zemi pôvabné snehové ruže.

Člen horskej služby Kremnické vrchy Ivan Petráš objavil na zemi zvláštne útvary, ktoré svojím tvarom nápadne pripomínali ruže, informoval žiar.dnes 24.

Snehové objekty v tvare ruže alebo slimáka Ivan Petráš zachytil na východných strmých svahoch s kamenným hrebeňom smerom na banskobystrickú stranu na Skalke nad historickým mestečkom Kremnica.

Snehové ruže sú výtvorom prírody, ktorá pri vhodných podmienkach dokáže vykreovať takúto krásu zo snehu.

Podľa jeho slov objekty vznikli denným oteplením a vhodnou štruktúrou snehu, keď sa uvoľnila malá snehová guľka, podobne ako pri stavbe snehuliaka, a sneh sa postupne nabaľoval a kotúľal svahom dole.

Na to, aby v snehu rozkvitli takéto ruže, sa musí sa spojiť mnoho faktorov. Aj keď ide o pomerne zriedkavý jav, Ivan Petráš ich nevidel prvý raz.

Na Skalke sú vhodné podmienky na to, aby sa ruže tvorili v prípade, že sa oteplí a sneh je dostatočne lepkavý, hovorí člen horskej služby. 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd