Na Kubu mieri tropická búrka. Zajtra udrie na Floridu

Kuba Peter Minárik

Strednú Ameriku zasiahla ničivá tropická búrka Eta, ktorá si vyžiadala najmenej 150 obetí. Tropická búrka teraz mieri ďalej a zasiahne Kubu a neskôr Floridu.

Nad Karibským morom vznikla nebezpečná tropická búrka Eta, ktorá sa sformovala až do hurikánu. Ten zasiahol oblasť Strednej Ameriky, kde spôsobil poriadne škody a vyžiadal si desiatky obetí. Túto oblasť zasiahol jeden z najsilnejších hurikánov za uplynulé roky.

Tropická búrka Eta si vyžiadala najmenej 150 obetí. Väčšina ľudí zahynula po zosuvoch pôdy v Guatemale, z toho asi 100 obetí pochádza z dedinky Queja. Ďalšie obete hlási Mexiko, kde zomrelo najmenej 20 ľudí a Honduras, ktorý hlási 23 obetí.

Tropická búrka sa začala vracať a aktuálne prechádza centrálnou Kubou smerom k severu do oblasti Floridy.

ďalší postup tropickej búrky
ďalší postup tropickej búrky

Tropická búrka Eta zasiahne predovšetkým centrálnu a južnú Kubu, v oblasti Miest Florida a Camaguey, kde by mohlo spadnúť až okolo 60 mm zrážok.

Najviac zrážok však spadne na južnom pobreží Kuby a to až cez 100 mm. V ohrození je napríklad druhé najväčšie mesto Kuby Santiago de Cuba.

Intenzívne zrážky by na Kubu mohli priniesť povodne a zosuvy pôdy. Tropická búrka by tu mala udrieť dnes na poludnie.

Následne bude tropická búrka Eta postupovať smerom severne a stočí sa smerom k Floride. 

Na Floridu by mala tropická búrka doraziť zajtra a zasiahnuť by mala predovšetkým oblasti na východnom pobreží v oblasti Palm Beach a Miami, kde môžu zrážky opäť spôsobiť povodne. Očakáva sa totiž, že tu môže spadnúť až cez 100 mm.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd