Na Mesiaci sa môžu nachádzať pozostatky dinosaurov. Ako sa tam dostali?

21.03.2023 o 11:33 - Dominik Cenkner

Určite ste už počuli o tom, že vedci našli pozostatky dinosaurov. Väčšinou sa tak deje na Zemi. Lenže to nie je jediné miesto, kde sa tieto prahistorické tvory môžu nachádzať.

Na Mesiaci sa môžu nachádzať pozostatky dinosaurov. Ako sa tam dostali?
Ilustračné foto, zdroj: news.harvard.edu

Pokiaľ sa vám pri zmienke možnej zrážky asteroidu s našou planétou vybavia zábery z katastrofických filmov, ako masa horniny spomalene padá k povrchu Zeme za zvukov dramatickej hudby, potom je vaša predstava zrejme mylná.

Keď sa pred 65 miliónmi rokov priblížil k našej planéte až 14-kilometrový asteroid, pohyboval sa rýchlosťou 20-40 kilometrov za sekundu.Počas prekonávania našej atmosféry si vlastne ani žiadnu atmosféru nestihol všimnúť.

Ako farbisto opisuje vedec Mario Rebolledo Vieyra v knihe Konce sveta, ktorého cituje web televízie Prima Zoom, dopadový kráter sa začal tvoriť ešte pred tým, než vôbec došlo ku kontaktu. Všetko vraj ale trvalo len okamih, bez ohľadu na veľkolepé následky tejto vesmírnej búračky.

Katastrofa, ktorá sa nedotkla len Zeme

Keď sa vrátime k následkom zrážky, stačí len menovať – zemetrasenie, megatsunami, neočakávané pohyby hornín, zahustenie atmosféry prachom obsahujúcim napríklad irídium a v neposlednom rade aj masívne vymieranie vtedajších druhov vrátane dinosaurov.

Niežeby nikto nedostal šancu, ale dopad asteroidu bol naozaj zničujúca a globálna ekologická katastrofa. Významným spôsobom celú planétu ovplyvnila.

Niektoré tvory z toho ale mohli, hoci posmrtne, vykresať malý vesmírny výlet, vďaka ktorému sa podľa Rebolleda nachádzajú dinosaurie kostrové pozostatky aj na Mesiaci. Ako je to možné?

Asteroid podľa neho urobil do atmosféry obrovskú dieru, ktorou následne mohlo uniknúť všetko, čo prekonalo únikovú rýchlosť 11,2 kilometra za sekundu. A to vraj mohli byť aj telá dinosaurov, ktorí si tiež nestihli čokoľvek všimnúť.

Mesiac pritom nemusel byť jedinou cieľovou destináciou a časti Zeme, vrátane všetkého, čo na nej v danej chvíli bolo, môžu putovať nekonečným vesmírom. Ostatne aj na našej planéte sme zaznamenali necelých 300 meteoritov z Marsu, ktoré unikli gravitácii po dopade väčšieho telesa a zastavili sa až o našu domovinu.

Reklama MediaAd