Na našom území sa zvýšil stupeň lavínového nebezpečia

Peter Minárik

Lavínová hrozba v najvyšších polohách Západných a Vysokých Tatier stúpla na tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Vo všetkých ostatných pohoriach a polohách pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň. TASR o tom informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

 "Za poslednú periódu sneženia pripadlo do 15 centimetrov prachového snehu, ktorý leží na tvrdom podklade. Vietor ho previal na záveterné svahy južných, juhovýchodných a východných orientácii, kde sa uložil vo forme nebezpečných snehových dosiek a vankúšov.

Tie nie sú previazané s podkladovou vrstvou a je ich možné uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení," priblížil Buliak. Hrebene a náveterné žľaby sú podľa neho tvrdé až ľadové a pohyb je možný len za pomoci stúpacích želiez.

Ráno bolo na horách jasné chladné počasie. Teplota sa pohybovala od mínus 13 na hrebeňoch hôr do mínus piatich stupňov Celzia na podhorí. Počas piatkového (21. 2.) večera a noci fúkal silný severozápadný vietor, ktorý mal silu víchrice a na vrcholoch hôr dosahoval 90 kilometrov za hodinu.

(zdroj: TASR)

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
23 °C / 5 °C
Viola
Zajtra
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd