Na oblohe vyvrcholí meteorický roj Leonidy. Budeme ho môcť sledovať?

Dominik Cenkner

Polovica novembra už tradične patrí vrcholu meteorologického roja Leonidy. V posledných dňoch však u nás prevláda oblačné až zamračené počasie. Preto je na mieste otázka, či nám sledovanie javu tento rok nepokazí.

Meteorický roj Leonidy dosahuje svoj vrchol každoročne v období od 15. do 20. novembra. Tento rok by sa tak malo udiať 17. novembra.

O tomto roji sa hovorí, že patrí medzi najobľúbenejšie. Prečo? Dôvodov môže byť viac, ale tým najväčším je zrejme to, že v histórii mohli ľudia sledovať veľmi výdatné meteorické dažde nesúcim toto meno.

Za zmienku stojí rok 1833. Vtedy v období od 11. do 12. novembra išlo o rekordný meteorický roj. Na oblohe totiž mohli sledovať až 35 tisíc meteorov za hodinu. Išlo o extrémny prípad, ktorý sa vyskytuje raz za 32 až 33 rokov. Najbližšie sa na to môžeme tešiť približne v roku 2030.

Tento rok rekordy padať nebudú, keď sa očakáva, že za hodinu zaznamenáme približne 15 meteorov. Otázne je, či nám sledovanie nočnej oblohy nepokazí zamračená obloha.

Predpokladaná oblačnosť v utorok ráno, Foto: meteologix.com
Predpokladaná oblačnosť v utorok ráno, Foto: meteologix.com

Žiaľ počas noci z pondelka na utorok sa očakáva zamračené počasie. Nadránom, kedy bude roj vrcholiť, budú mať najväčšiu šancu na pozorovanie na západe Slovenska.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd