Na pobreží amerických štátov New Jersey a New York podozrivo často umierajú veľryby. Aktivisti apelujú na tamojšiu vládu, aby prípady prešetrila. Za posledný mesiac zomrelo už šesť veľrýb a nikto nedokáže určiť, čo je príčinou úhynu veľkých cicavcov, ktorých mŕtve telá vyplaví more pri pobreží.
Mŕtva tridsaťmetrová veľrybia samica bola v sobotu nájdená na brehu amerického štátu New Jersey. Obrovského vráskavca dlhoplutvého potom v pondelok členovia aktivistickej organizácie Clean Ocean Action pochovali.
„Je to smutný koniec zvieraťa v najlepších rokoch a ohrozeného druhu,“ konštatovala výkonná riaditeľka Clean Ocean Action, Cindy Zipfová.
Ide o šiestu mŕtvu veľrybu za posledný mesiac na pobreží štátov New Jersey a New York. Podľa Strediska pre vyhľadávanie morských cicavcov zomreli štyria vráskavci dlhoplutví, vráskavec obrovský a dvaja vorvani.
Skupina aktivistov apeluje na federálne úrady, aby príčinu série úhynov veľrýb vyšetrili. Aktivisti tiež oznámili, že zašlú list americkému prezidentovi Bidenovi a budú požadovať pozastavenie stavby veterných elektrární, kým sa neposúdi, či nemajú na svedomí nadmerné úmrtia živočíchov.
„Zaslúžime si a požadujeme plnú transparentnosť,“ konštatovala Zipfová. Miestni obyvatelia sa obávajú, že úhyn veľrýb je dôsledkom mapovania oceánskeho dna pomocou sonaru.
Zariadenia vyvíjajú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú chodom veterných elektrární na mori. Podľa úradníkov však príčina nie je potvrdená.
Riaditeľka Centra pre vyhľadávanie uviaznutých veľrýb Sheila Deanová uviedla, že výskyt mŕtvych veľrýb môže byť náhodný. „Príčina nedávneho úhynu keporkaka zostáva nejasná.“.
Dodala však, že „zviera malo veľkú modrinu. Pravdepodobne po zrážke s loďou,“ uzavrela nateraz Deanová.