Na Sibíri hasia len polovicu požiarov. Hrozí katastrofa?

Veronika Sádovská

Ruská Sibír horí už mesiac. Dochádza k enormnému úniku CO2, ale hasí sa len polovica požiarov.

Na severe Ruska aktuálne horí vyše 300 lesných požiarov, ale hasia len menej ako polovicu z nich. Tie ostatné sú podľa Ruských úradov v neprístupných oblastiach a ich hasenie by bolo príliš nákladné.

Lesné požiare ničili Sibír už minulý rok a teraz prepukli nanovo aj vďaka extrémny vysokým teplotám. Hasia len 139 z nich, ktoré sa rozprestierajú na ploche 43 000 ha. Okrem toho sa snažia zvýšiť počet zrážok použitím jodidu strieborného.

Zvyšných 133 000 ha však nehasia vôbec, údajne kvôli tomu, že by to bolo príliš finančne náročné. 

Permafrost, trvalo zamrznutá pôda, ktorý sa pri požiaroch roztápa zadržuje veľké množstvo CO2, ktoré sa teraz uvoľňuje. Podľa klimatológov to môže viesť ku kaskádovitému urýchleniu klimatickej krízy.

V júni zaznamenali najvyšší únik CO2 od začiatku meraní v roku 2003. Do vzduchu  sa dostalo až 59 miliónov ton tohto skleníkového plynu za jediný mesiac. 

Nekontrolované šírenie požiarov v severnej oblasti Ruska tak môže spôsobiť obrovskú ekologickú katastrofu.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
13 °C / -1 °C
Rudolf
Zajtra
Prehánky
12 °C / -1 °C
Valér
Piatok
Prehánky
11 °C / -3 °C
Jela
Sobota
Občasný dážď
10 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Občasný dážď
11 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
11 °C / -2 °C
Slavomír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd