Na naše územie mieri nepríjemne chladný vzduch, ktorý sa postará o príchod prvých mrazov aj v nížinách. Chladné počasie okrem veľmi nízkych teplôt prinesie aj pokles hranice sneženia. Sneh sa postupne objaví už aj mimo Vysokých Tatier.
Ak je už aj vám v týchto dňoch chladno, tak vedzte, že vám bude ešte chladnejšie. Do našej oblasti sa totiž chystá ďalšie ochladenie, ktoré už bude natoľko výrazné, že na Slovensko prinesie nočné mrazy a pokles hranice sneženia.
Pozor si musia dať predovšetkým poľnohospodári, keďže v priebehu budúceho týždňa prídu aj do nížin mrazy.
Možno to síce tak vyzerá, že chladné počasie je už v tomto období bežné, no pri porovnaní s dlhodobým normálom zistíme, že nás čaká na súčasnú ročnú dobu až príliš chladné počasie.
Ďalšie, v poradí už tretie ochladenie na naše územie prinesie tlaková výš, ktorá sa bude rozprestierať nad Škandináviou a tlaková níž, ktorej stred sa bude nachádzať nad Čiernym morom.
Práve medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi sa do našej oblasti bude dostávať chladný a postupne aj suchý vzduch, ktorý sa bude dobre prechladzovať.
Zajtra ešte bude tento vzduch vlhký, čo prinesie predovšetkým do východných regiónov Slovenska prehánky. Vplyvom ochladenia sa bude hranica sneženia pohybovať okolo výšky 1600 m .n.m, a tak nám nad touto hranicou už bude snežiť.
Od zajtra začnú teploty na našom území postupne klesať a klesať budú o jeden až dva stupne každý deň. Najchladnejšie bude v polovici týždňa, kedy sa maximálne teploty na severe nedostanú nad +10 °C a ani na juhu územia nevystúpia nad +15 °C.
Prvé mrazy sa na našom území očakávajú už na začiatku týždňa, no až v polovici týždňa príde skutočné nebezpečie. Mrazy sa totiž očakávajú aj v nížinách.
Pred nami je tak ďalšia vlna ochladenia a ako výrazná bude si pozrite na mapách na nasledujúcej strane.