Na Slovensko mieri jarné počasie. Pozrite si, kam až vystrelia teploty

17.03.2023 o 19:24 - Peter Minárik

Slovensko má pred sebou ďalšiu vlnu nezvyčajne teplého počasia. V nadchádzajúcich dňoch sa teploty dostanú poriadne vysoko a budú opäť nad hranicou dlhodobého normálu. Zrážok bude nadchádzajúce dni minimum.

Na Slovensko mieri jarné počasie. Pozrite si, kam až vystrelia teploty
foto: pixabay

Zima 2022/2023 je už definitívne za nami. Posledným zimným dňom bol 28. február. Aktuálne už klimatológovia vyhodnocujú toto obdobie a vieme s určitosťou povedať, že tohtoročná zima bola jedna z najteplejších v histórii.

Zima síce potešila, keďže vďaka teplému počasiu sa ušetrilo na energiách a to výrazne, no teplá zima bude mať na svedomí aj to, že sú pred nami náročné mesiace. Európu totiž zrejme čaká ešte väčšie sucho ako sme zažívali uplynulý rok, keď bola väčšina európskych riek na minime. Tohtoročná zima totiž veľa zrážok nepriniesla a Alpy majú veľmi málo snehu. O extréme hovoria Taliani, kde v niektorých horských strediskách už teraz nemajú žiaden sneh, ktorý pritom počas jari je bohatou zásobárňou vody.

V európskych riekach už teraz chýba voda z topiaceho sa snehu a pred nami máme pomerne suchý marec. Vyhliadky počasia aj pre Slovensko naznačujú suché a veľmi teplé počasie, ktoré už v týchto chvíľach štartuje.

Víkend bude slnečný a teplý

Pred nami je príjemný víkend, ktorý môžete využiť na voľnočasové aktivity v exteriéri. Počasie totiž ovplyvňuje rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá k nám súčasne pumpuje teplý vzduch.

Nadchádzajúci víkend tak prinesie na celé Slovensko jasné až polojasné počasie bez zrážok. Pri slnečnom počasí budú teploty stúpať na príjemné hodnoty. Maximálne denné teploty sa na našom území dostanú na +7 až +15 °C. V nedeľu môžu teploty v najteplejších oblastiach Slovenska prekročiť aj hranicu +15 °C.

Teploty pôjdu až nad +20 °C

Ešte príjemnejšie počasie nás čaká od začiatku nového týždňa. Teploty by už v pondelok mohli na našom území vystúpiť až k +19 °C. Počasie sa však pokazí.

V pondelok by cez naše územie mal od severozápadu postúpiť teplotne nevýrazný studený front, ktorý už v pondelok popoludní prinesie na naše územie zrážky a nie sú vylúčené ani búrky.

Teplá a slnečná perióda však bude prerušená len dočasne. Ako sme spomínali, tak studený front, ktorý sa cez naše územie v pondelok presunie bude teplotne nevýrazný, čo znamená, že sa za ním neochladí a v nadchádzajúcich dňoch bude ešte teplejšie. Tešiť sa môžete na teploty, ktoré sa tento rok na našom území ešte nevyskytli.

Od utorka na našom území postupne opäť zavládne prevažne jasne až polojasné počasie a teploty sa budú dostávať aj nad hranicu +20 °C.

Najteplejšie by malo byť v závere budúceho pracovného týždňa, kedy sa denné teploty na našom území očakávajú v intervale +15 až +22 °C. 

vývoj počasia v nadchádzajúcich dňoch
vývoj počasia v nadchádzajúcich dňoch

Nadchádzajúce dni tak prinesú na Slovensko teplé počasie. Ochladenie je na programe najskôr počas budúceho víkendu.

Reklama MediaAd