Na Slovensko mieria búrky a výdatnejší dážď. Počasie sa zhorší zajtra

Peter Minárik

Počasie sa na našom území už v nadchádzajúcich hodinách výraznejšie zmení. Môže za to studený front, ktorý prinesie výraznejšiu zmenu v doterajšom charaktere počasia.

Zažívame mimoriadne teplé dni, ktoré má na svedomí veľmi teplé prúdenie. Teplý vzduch sa k nám dostáva od juhozápadu po okraji tlakovej výše. Ten dvíha teploty na poriadne vysoké hodnoty, ktoré sa blížia až k hranici +30 °C.

Počasie, ktoré na našom území prevláda je teplotne výrazne nadpriemerné, no to sa už čoskoro zmení. V priebehu nasledujúcich hodín sa o zmenu postará studený front.

Dorazia búrky a dážď

K zmene počasia by na našom území malo dôjsť v priebehu štvrtkového popoludnia. Do našej oblasti sa totiž dostane studený front na ktorom sa začnú tvoriť prehánky a búrky.

Prvé prehánky a búrky sa očakávajú predovšetkým na severozápade, v oblasti Trenčianskeho a Žilinského kraja. 

V priebehu podvečera by sa zrážky a búrky mali rozširovať cez západné Slovensko, ďalej smerom na východ. Búrky sa vyskytnú predovšetkým na západe a severozápade územia. Na zvyšku územia sa očakáva skôr dážď. Zrážková činnosť by sa mala rozširovať postupne smerom nad východné Slovensko.

Od piatka sa ochladí

Studený front neprinesie len zrážky, ale predovšetkým ochladenie. Za ním k nám totiž začne prenikať od severozápadu veľmi chladný vzduch.

V dôsledku toho sa teploty doslova prepadnú. Piatkové teploty by sa v porovnaní s tými štvrtkovými mali pohybovať o 5-7 °C nižšie. Maximálne teploty počas piatka sa očakávajú len v rozmedzí +15 až +23 °C.

Zrážky môžu byť aj výdatnejšie

Treba poznamenať, že vývoj na nadchádzajúce dni nie je celkom jednoznačný. Numerické modely totiž simulujú, že sa na studenom fronte vytvorí plytká tlaková níž nad oblasťou Maďarska, ktorá by sa mohla presunúť nad Ukrajinu.

S tým súvisí aj nejednoznačnosť v celkových očakávaných úhrnoch zrážok. Ako vidieť na jednotlivých výstupoch numerických modelov, tak na našom území môže spadnúť od 10 do 40 mm zrážok, ale lokálne by mohlo spadnúť aj niekoľko desiatok milimetrov.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd