Na Slovensko mieria ďalšie výdatné zrážky. Naprší ešte do 80 mm

13.10.2020 o 12:00 - Ľubomír Franko

Väčšina riek na Slovensku je v utorok dopoludnia na vzostupe. Hladina niektorých z nich už dosahuje 3. stupeň povodňovej aktivity. Na Slovensko ale mieria ďalšie intenzívne zrážky, pri ktorých môže napršať ešte 50 až 80 mm.

Počasie na Slovensku ovplyvňuje v utorok dopoludnia hlboká tlaková níž so stredom nad Maďarskom. Po jej prednej strane prúdi nad naše územie teplejší a najmä vlhký vzduch. Po jej zadnej strane naopak preniká na západ a sever Slovenska chladný vzduch.

Satelitná snímka o 11:20
Satelitná snímka o 11:20

Do utorkového poludnia napršalo za posledných 24 hodín na väčšine územia viac ako 20 mm zrážok. Miestami to bolo aj menej, najmä na západe už boli zrážky slabšie. Sú ale miesta, kde napršalo omnoho viac. Najmä na Spiši a v povodí Hornádu napršalo až výrazných 60 až 80 mm.

Úhrn zrážok za posledných 24 hodín k 11:00, zdroj: SHMÚ
Úhrn zrážok za posledných 24 hodín k 11:00, zdroj: SHMÚ

Za následok to malo aj výrazný vzostup hladín riek, najmä na hornom povodí Hornádu už jedna dosahuje 3. stupeň povodňovej aktivity a ďalšie rieky ju budú nasledovať.

Situácia sa ešte výrazne zhorší. Na Slovensko mieria ďalšie výdatné zrážky, ktoré bude naďalej prinášať tlaková níž. Od utorkového poludnia do stredy 12:00 by malo na východe Banskobystrického kraja, na južnom Spiši a na západe Košického kraja napršať ďalší 50 až 80 milimetrov zrážok.

V ostatných oblastiach sa očakáva od 10 do 30 mm zrážok, preto budú na vzostupe aj rieky v ostatných oblastiach, no nebudú stúpať až tak výrazne.

Očakávaný úhrn zrážok do stredy 12:00, zdroj: Meteologix
Očakávaný úhrn zrážok do stredy 12:00, zdroj: Meteologix

Takto intenzívny dážď by mal ešte väčšmi zhoršiť už teraz zlú situáciu. Viaceré vodné toky môžu dosiahnuť úroveň 3. stupňa povodňovej aktivity a môžu aj ohroziť majetok či život obyvateľov postihnutých oblastí.

Zrážky začnú od juhu ustávať v stredu dopoludnia, popoludní by sa mali vyskytovať už len v severnej polovici územia. V stredu popoludní a večer by sa mali vyskytovať len ojedinele. Ďalšia vlna zrážok môže ale doraziť už v priebehu štvrtku.