Na Slovensko prišiel SNEH. Pozrite si zasnežené fotky a kde sneží

Na Slovensko prišiel SNEH. Pozrite si zasnežené fotky a kde sneží
Peter Minárik

Na Slovensko prišlo ďalšie ochladenie, ktoré prinieslo pokles teplôt a aj snehovú pokrývku. Pod snehom sa ocitli predovšetkým horské oblasti, kde sa do poludnia vytvorila aj súvislá snehová pokrývka. Ďalšie snehové zrážky sa pritom ešte čakajú.

Predpoveď počasia sľubovala, že za studeným frontom, ktorý postúpil cez naše územie v priebehu včerajšieho dňa začne od severu nad naše územie zatekať veľmi chladný vzduch. To sa aj stalo a do našej oblasti začal v nočných hodinách prúdiť chladný vzduch, ktorý priniesol pokles hranice sneženia.

V ranných hodinách sa viaceré horské oblasti zobudili do zasneženého rána. Najvýraznejšie bolo sneženie v Jasnej, teda na severnej strane Nízkych Tatier.

Práve táto oblasť je na sneženie v aktuálnej situácii oveľa náchylnejšia ako napríklad Vysoké Tatry. Tie sa totiž nachádzajú na južnej, záveternej strane, zatiaľ čo severné časť Jasnej, leží naopak na náveternej strane.

Sneh pokryl hory

Za návratom snehu do našej oblasti môže spomínané prúdenie chladného vzduchu, vplyvom ktorého poklesla aj hranica sneženia. Lokálne snežilo aj v polohách nižších ako 1000 metrov.

 
 

Snehová pokrývka sa však tvorila až vo vyšších polohách, zhruba od nadmorskej výšky 1300 metrov. Práve na severnej strane Nízkych Tatier to však vplyvom lokálneho efektu bolo aj nižšie.

Stredisko Jasná hlási súvislú snehovú pokrývku. Takto to vyzerá ešte teraz v tomto stredisku.

Priehyba, Jasná
Priehyba, Jasná
Konský Grúň, Jasná
Konský Grúň, Jasná
 
Vyhliadka, Jasná
Vyhliadka, Jasná
Brhliská, Jasná
Brhliská, Jasná.sk

Sneženie sa však neobjavilo len v Nízkych Tatrách, ale aj vo Vysokých Tatrách. Tu sa však snehová pokrývka drží až vyššie. Zatiaľ čo v Jasnej je to na úrovni zhruba 1300 metrov, tak vo Vysokých Tatrách sa súvislá vrstva snehu vyskytuje až od výšky nad 1700 m n.m.

Lomnické sedlo, Tatry
Lomnické sedlo, Tatry, vt.sk
 

Čaká sa ďalšie sneženie

V priebehu večerných hodín by mala zrážková intenzita na našom území silnieť. Prehánky sa očakávajú hneď na niekoľkých miestach severného a východného Slovenska.

Zároveň však stále klesá hranica sneženia, ktorá sa večer opäť dostane pod 1000 metrov. Numerické, predpovedné modely naznačujú, že od zhruba 20:00 aká vyššie položené oblasti severného Slovenska aj výraznejšie sneženie. Snežiť by mohlo s intenzitou až 2 cm za hodinu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
18 °C / 1 °C
Branislav
Zajtra
Jasno
19 °C / 0 °C
Angela
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
17 °C / 1 °C
Gregor
Piatok
Skoro jasno, prehánky
17 °C / 1 °C
Vlastimil
Sobota
Skoro jasno
17 °C / 0 °C
Matilda
Nedeľa
Polooblačno
18 °C / 1 °C
Svetlana
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd