Na Slovensko sa žiadna radiácia z požiarov v Černobyle nedostala

Ľubomír Franko

Do vzduchových más nad územím Slovenskej republiky zatiaľ neprenikla žiadna kontaminácia z požiaru, ktorý od 4. apríla sužuje zakázanú zónu pri jadrovej elektrárni v Černobyle. 

Do vzduchových más nad SR zatiaľ neprenikla žiadna kontaminácia z požiarov pri Černobyle. Pre TASR to potvrdila špecialistka pre národný monitoring Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Terézia Melicherová.

,,Úroveň radiácie v ovzduší je na všetkých staniciach na úrovni dlhodobého prírodného pozadia bez prevýšení. To znamená, že zatiaľ žiadna kontaminácia z požiarov pri Černobyle do vzduchových más nad Slovenskom neprenikla," uviedla Melicherová.

SHMÚ situáciu pozorne sleduje na úrovni desaťminútových meraní na 30-tich staniciach rozmiestnených po celom území Slovenska.

Radiácia na Slovensku je v norme, zdroj: SHMÚ
Radiácia na Slovensku je v norme, zdroj: SHMÚ

Podľa odborníkov je dosah kontaminácie zatiaľ iba lokálny a preto by sa nad naše územie nemala dostať ani v prípade východného prúdenia.

Požiar podľa polície založil 4. apríla muž, ktorý pálil suchú trávu v uzavretej zóne vytvorenej okolo jadrovej elektrárne. V suchom prostredí a silnom vetre sa požiar veľmi rýchlo rozšíril a uhasiť sa ho podarilo až v utorok, 14. apríla 2020.

K lokalite Pidlisnyj, kde sa nachádza odpad z celej černobyľskej zóny, ho delili asi dva kilometre.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd