Na Slovensku dnes fénovalo. Na Orave bolo cez +5 °C

01.02.2019 o 16:50 - Ľubomír Franko

Z oblasti Biskajského zálivu sa nad Francúzsko počas dnešného dňa presúva hlboká tlaková níž. Zároveň sa nad východnou Európou rozprestiera oblasť vyššieho tlaku vzduchu. Medzi týmito tlakovými útvarmi k nám prúdi teplý a vlhký vzduch od juhu.

Na Slovensku dnes fénovalo. Na Orave bolo cez +5 °C
Silný južný vietor momentálne prináša vyššie teploty, ktoré dosahujú v priemere od +1 do +5 °C. Mrzne len vo vyšších polohách a na niektorých miestach Banskobystrického kraja (najmä na Horehroní). Silný vietor bude fúkať aj počas noci a zajtrajšieho dňa.

Na Slovensku pozorujeme fénový efekt

Silný južný vietor dnes priniesol vyššie teploty a slnečné počasie na sever Oravy, zatiaľčo na južných stranách hôr prevládali nižšie teploty a oblačné počasie so zrážkami. Rozdiel sme mohli pozorovať medzi Banskobystrickým a Žilinským krajom. Zatiaľ čo na napríklad na Horehroní bolí teploty záporné, na Liptove a na Orave atakovali až +5 °C. Dôvodom je aj fénový efekt, ktorý spôsobuje presne tento typ počasia.

Fénový efekt môžeme pozorovať aj na satelitných snímkach a to napríklad na Orave. V juhozápadnej polovici regiónu bolo dopoludnia viac oblačnosti, v severovýchodnej časti sme počas väčšiny dňa mohli pozorovať slnečné počasie.

Teplo bude počas zajtrajšieho dňa na celom území Slovenska, pričom na juhozápade môže byť až +14 °C. Oblačnosti však bude mnoho a v Banskobystrickom kraji sa očakávajú aj výdatné zrážky. Na severe sa vplyvom spomínaného fénového efektu budú teploty taktiež pohybovať na vysokých hodnotách, aj okolo +10 °C. Najteplejšie bude v oblastiach, ktoré sú z južnej strany regiónu ohraničené pohoriami.

Dnešný deň tak priniesol zaujímavé rozpoloženie teplôt a najteplejšie bolo na Orave. V Liesku dnes teplota vystúpila až na +5,2 °C, zaujímavosťou ale je, že ráno tam bolo len -13,6 °C.

Reklama MediaAd