Na Slovensku dnes prevládala silná inverzia

Ľubomír Franko

Na mnohých miestach Slovenska sme dnes ráno zaznamenali silné hmly. Tie boli spôsobené silnou inverznou vrstvou, ktorá sa vytvorila vplyvom advekcie teplejšieho vzduchu vo vyšších vrstvách. Ako príklad si zoberieme situáciu z juhozápadného Slovenska a okolia. Z nočnej sondáže z Viedne (1:00) je jasne viditeľný nárast teploty s rastúcou výškou.

Inverzia bola naozaj výrazná. Vo Viedni sa v dvoch metroch pri zemi teplota pohybovala na úrovni -0,7°C s relatívnou vlhkosťou 92%, no kúsok pod základňou nízkej oblačnosti (vo výške približne 350 metrov) bolo až -2,3°C (r. vlhkosť až 99%). Následne začala teplota s výškou rapídne narastať. Najteplejšie bolo tesne nad tenkou inverznou vrstvou, vo výške cca 700 metrov, kde teplota dosahovala už +9,4°C, no relatívna vlhkosť vzduchu už bola len na úrovni 24%. Na 350 výškových metrov sa tak oteplilo až o 11,7°C, čo predstavuje nárast o 3,34°C na 100 metrov. Suchý vzduch siahal potom až do výšky približne 3200 metrov, pričom vo výške 2854 metrov dosiahla relatívna vlhkosť len 5% !

Ranná inverzia bola jasne pozorovateľná napríklad v Bratislave. Zatiaľčo hmla sa udržiavala v nižších miestach, na vyššie položených sídliskách svietilo slnko. Inverzná vrstva sa však už počas dňa narušila. Podobne tomu tak bolo aj na mnohých iných častiach západnej polovice Slovenska. Počas nasledujúcich dní sa celodenný inverzný charakter očakáva už len na východe, ojedinele v dolinách stredného Slovenska. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd