Na Slovensku je výrazná inverzia. Na horách je až +17 °C

Na Slovensku je výrazná inverzia. Na horách je až +17 °C
Ľubomír Franko

Jeseň je typická hmlami a nízkou oblačnosťou, ktoré spôsobuje výskyt teplotnej inverzie. Inak tomu nie je ani dnes. Na horách je najteplejšie v rámci celej republiky. 

Na jeseň sú dni už čoraz kratšie a vpády studeného vzduchu čoraz častejšie. Častokrát sa preto stáva, že studený vzduch nahradí teplý vzduch, no keďže je studený vzduch ťažší, ostane pri povrchu.

Noci sú už dlhšie a od povrchu sa tak prízemná vrstva vzduchu ešte výraznejšie ochladzuje. Studený vzduch je pri povrchu chladnejší ako niekoľko stoviek metrov nad ním. 

Vznik inverzie ochladzovaním zemského povrchu sa v meteorológii nazýva radiačná inverzia. Inverzia spôsobená výmenou vzduchových hmôt, prúdením teplejšieho vzduchu nad chladný vzduch, sa nazýva inverzia advekčná.

Podobnú situáciu pozorujeme aj dnes. Nad naše územie sa v závere preacovného týždňa dostal teplý vzduch nad studený vzduch, čím vznikla advekčná inverzia. Keďže je vonku jasno, v noci prebieha vplyvom vyžarovania tepla z povrchu Zeme (radiácia) ochladzovanie od povrchu, čím vzniká radiačná inverzia. 

Zatiaľ, čo v nížinách máme okolo +12 až +15 °C, na horách je momentálne najteplejšie.

Ako príklad výraznej inverzie si môžeme zobrať porovnanie Popradu a Skalnatého plesa. O 10-tej hodine bolo v Poprade nameraných +8,4 °C, v tom istom čase bolo na Skalnatom plese až +16,8 °C.

S teplotnou inverziou môžeme počítať približne do stredu týždňa, potom nás čaká postupné ochladzovanie na teploty v dlhodobom normále. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd