Na Slovensku ledva +20 °C, za polárnym kruhom až +32 °C

Ľubomír Franko

Naozaj nezvyčajne vysoké teploty prevládajú v oblasti východnej Škandinávie a na severozápade Ruska. Za polárnym kruhom namerali až neuveriteľných +32 °C.

V oblasti severozápadného Ruska prevládajú v týchto dňoch extrémne prejavy počasia. V oblasti je totiž mimoriadne teplo, miestami až rekordne. 

Zaujímavosťou je hlavne oblasť Nenecko, ruský autonómny okruh v Archangeľskej oblasti. V túto ročnú dobu tam maximálna denná teplota priemerne dosahuje asi 5 °C.

Uplynulé dni priniesli do oblasti mimoriadne teplý vzduch, ktorý sa tam vyskytuje extrémne zriedkavo. 20. mája namerali v meste Naryan-Mar až +31,9 °C.

Teplota za polárnym kruhom dosiahla +32 °C
Teplota za polárnym kruhom dosiahla +32 °C

Takáto teplota je pre oblasť extrémna a oproti dlhodobému priemeru je až o asi 26 °C vyššia. Čo je ešte zaujímavejšie je fakt, že mesto leží na 67,63 ° severnej šírky. Nachádza sa tak tesne za polárnym kruhom.

Od roku 1926 (začiatky merania) tam v máji nikdy nebolo teplejšie. Doterajší rekord držal 24. máj roku 1991, kedy tam namerali +27,8 °C. Historický rekord bol tak prekonaný až o 4,1 °C.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd