Na Slovensku máme veľké rozdiely v teplote. Môžu za to tieto dva javy

18.09.2023 o 09:16 - Veronika Sádovská

Dnes ráno máme výrazné rozdiely v teplote na našom území. Vysvetlenie pre tento zvláštny jav je však veľmi jednoduché.

Na Slovensku máme veľké rozdiely v teplote. Môžu za to tieto dva javy
zdroj: SHMÚ

Výrazné rozdiely v teplote vzduchu dnes môžeme pozorovať medzi západným Slovenskom a Horehroním. Má to však veľmi jednoduché vysvetlenie.

Rozdielne teploty vplyvom vetra

Vplyvom juhovýchodného vetra nám vznikajú veľké rozdiely v teplote vzduchu. Najteplejšie je dnes ráno v záveterných oblastiach západného, severozápadného Slovenska a v Podunajskej pahorkatine.

Teplota tam už ráno vystúpila na +18°C až +20 °C. 

zdroj: SHMÚ
zdroj: SHMÚ

Tento teplotný kontrast vidieť v porovnaní teplôt v okolí Malej Fatry, kde bolo +11 C až +12 °C a v Rajeckej doline, kde teplota vystúpila už na +19 °C.

Spojenie dvoch javov

Tieto rozdiely sú spoločným výsledkom fénového efektu a turbulentného premiešavania. Tieto teplotné rozdiely sa počas dňa trochu zmenšia, avšak na severe a Horehroní bude dnes oveľa chladnejšie ako napríklad v Žilinskom kraji.

Na náveternej strane pohorí sa vplyvom vetra už tvorí aj oblačnosť, ktorej dnes bude postupne pribúdať. Oblačnosť sa bude udržiavať práve v týchto náveterných oblastiach.

Fénový efekt

Čo to je tento fénový efekt? Ide o to, že zosadajúci vzduch na záveternej strane pohorí je ohrievaný a v oblasti trochu klesá tlak. Prináša tak do týchto oblastí nezvyčajné teplo, často práve v kontraste s teplotami na náveternej strane.

Reklama MediaAd