Na Slovensku sa v nedeľu rozfúka vietor. Nebezpečné to však bude až v pondelok

Na Slovensku sa v nedeľu rozfúka vietor. Nebezpečné to však bude až v pondelok
Peter Minárik

V priebehu nedele začne na našom území silnieť vietor, ktorý bude z hodiny na hodinu čoraz silnejší. Veľmi nebezpečné nárazy vetra bude vietor dosahovať v pondelok. Treba si dať veľký pozor!

Do našej oblasti sa rúti ďalšia víchrica. Tentoraz pôjde o víchricu NADINE, ktorá prinesie veľmi silný vietor od Britských ostrovov až po Čierne more. Celá Európa sa totiž dostane do veľmi silného, severozápadného prúdenia, ktoré spôsobí výrazný tlakový gradient.

Synoptická situácia nad Európu je totiž taká, že nad západnou Európou sa rozkladá rozsiahla tlaková výš s menom FRANK. Tlak v jej strede stúpa až nad 1040 hPa.

Na druhej strane tu máme tlakovú níž NADINE, ktorá sa presúva nad Rusko a tlak v jej strede klesá pod 980 hPa.

Práve rozdiel tlakov medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi prinesie do našej oblasti mimoriadne silný vietor.

 

Prvé silné poryvy vetra sme zaznamenali už v sobotu večer na hrebeňoch Tatier, kde poryvy vetra presahovali rýchlosť cez 35 m/s, no v priebehu nedele vietor naberie na intenzite na mnohých miestach.

Ešte silnejší vietor nás čaká v pondelok, kedy môžu byť poryvy vetra aj v nižších polohách veľmi nebezpečné.

V nedeľu ráno sa rozfúka na západe

Severozápadný vietor začne silnieť v nedeľu na horách stredného Slovenska a prakticky na celom západnom Slovensku. Treba očakávať silný, severozápadný vietor s poryvmi od 15 do 23 m/s. 

V nedeľu večer sa severozápadný vietor na okamih upokojí, no len na pár hodín. V pondelok ráno začne vietor opäť naberať na sile.

Pondelok bude nebezpečný

Začiatok nového týždňa prinesie na Slovensko mimoriadne veterné počasie. Najveternejšie bude na západnom a strednom Slovensku, kde by poryvy vetra mali dosahovať 15 až 25 m/s (do 90 km/h), ale ojedinele, na strednom Slovensku na horách a na západe na vyvýšených miestach môžu dosiahnuť poryvy vetra až 30 m/s (cez 110 km/h).

 

Takýto silný vietor je už schopný spôsobovať materiálne škody. Nebezpečný vietor nás čaká počas celého pondelka a slabnúť bude až v noci na utorok.

Teploty síce stúpajú a čakajú nás teploty až cez +15 °C, ale situáciu bude znepríjemňovať práve spomínaný veľmi silný vietor.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
27 °C / 7 °C
Justína
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Fedor
Utorok
Dážď
11 °C / 5 °C
Dana
Streda
Prehánky
13 °C / -1 °C
Rudolf
Štvrtok
Prehánky
12 °C / -1 °C
Valér
Piatok
Prehánky
11 °C / -3 °C
Jela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd