Na Slovensku spadli už desiatky mm zrážok. Stúpa najmä Dunaj a Morava

Peter Minárik

Počasie na našom území aj naďalej ovplyvňuje tlaková níž, ktorá prináša zrážky predovšetkým do západnej a severozápadnej časti územia. Tie budú pokračovať aj v nasledujúcich hodinách.

Slovensko zažíva mimoriadne upršané počasie, ktoré prináša tlaková níž, ktorá sa nachádza nad oblasťou Poľska a okolo nej sa obtáča zrážkové pole, ktoré prináša výdatnejšie zrážky do Poľska, Nemecka a do susednej Českej republiky

Spadli už desiatky milimetrov zrážok

Najvážnejšia situácia je na juhu Poľska a na juhu Česka, kde stúpajú vodné toky, pričom niektoré dosiahli už 3. povodňový stupeň. U nás je situácia pokojnejšia a to aj napriek výdatným zrážkam, ktoré v uplynulých hodinách spadli na našom území.

Za uplynulých 48 hodín spadlo najviac zrážok na severe Slovenska a v oblasti Záhoria, kde zrážkomerné stanice evidujú od 40 do 70 mm zrážok.

zrážkové úhrny za 24 hodín, zdroj: SHMÚ
zrážkové úhrny za 24 hodín, zdroj: SHMÚ

Vodné toky stúpajú

V dôsledku výdatnejších zrážok na našom území stúpajú hladiny vodných tokov. Vzostup je však vplyvom pretrvávajúceho sucha pomerne slabší, no to neplatí pre oblasť povodia Moravy. Stúpa predovšetkým rieka Morava a Dunaj.

Rieka Morava na všetkých profiloch v oblasti Záhoria stúpla približne o jeden meter, no zatiaľ na žiadnom profile vodného toku sa ani len nepribližuje k 1. povodňovému stupňu.

Stúpa aj Dunaj. V Devíne stúpol z priemernej úrovne 240 cm o 2 metre na 420 cm a vzostupy sú aj na ďalších profiloch.

Dunaj v Bratislave stúpa nad úroveň 500 cm a stúpať by mal aj v nadchádzajúcich hodinách.

vývoj hladiny Dunaja v Bratislave, zdroj: SHMÚ
vývoj hladiny Dunaja v Bratislave, zdroj: SHMÚ
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd