Na Slovensku stále prší. Búrky dnes priniesli aj lokálne povodne

30.07.2022 o 20:38 - Veronika Sádovská

Po dlhých mesiacoch sucha nám počasie doprialo dážď. Na niektorých miestach však suchá pôda nestíhala vstrebať vodu a vznikli lokálne povodne.

Po dlhom čase nám za 24 hodín napršalo takmer na celom Slovensku. Výnimkou je len pár staníc, ktoré ukazujú nulové alebo len pár milimetrové zrážky. Tie sa nachádzajú na krajnom východe či severe Slovenska.

Po dlhom čase sa tak do pôdy dostala toľko potrebná vlaha. Avšak keďže bola pôda úplne vyschnutá, na lokálnej úrovni mohli vzniknúť aj povodne.

Tak sa stalo aj v obci Malá Tŕňa v Trebišovskom okrese. Tento región bol extrémne vyschnutý, tak ako celá Východoslovenská nížina. Stačili silnejšie zrážky a pôda jednoducho vlahu nedokázala prijať.

Voda z blízkych polí za dedinou tak stiekla na cestu a spôsobila lokálnu povodeň. Stalo sa tak, našťastie, na okraji dediny a ako vidieť z fotografií kumulovala sa hlavne na ceste. Podobný jav sa mohol udiať aj v iných obciach či medzi obcami, kde už príliš dlho nepršalo.

Niekde táto voda mohla odtiecť do priľahlých riek či kanálov. Tam, kde nie je dobre vybudovaná sieť sa mohla voda vyliať na cestu.

Stekanie vody bolo vidno počas dňa aj na lokálnom vzostupe vodných hladín riek. Nebezpečenstvo vyliatia riek však nehrozilo, pretože kvôli suchu bolo v našich riekach príliš málo vody. Vďaka dažďom sa mnohé z nich dostali na svoju priemernú úroveň.

Dážď ešte neutícha. Aktuálne sa ešte vlna zrážok nachádza v severnej časti východného Slovenska a ďalšia postupuje stredom nášho územia. Zrážky prídu aj zajtra a objavia sa znova aj búrky. Po dnešnom dni by tak pôda mohla postupne prijímať vlahu a sucho sa na väčšine územia môže zmenšiť.

Aktuálnu situáciu môžete sledovať na našom radare a fotografie z obce Malá Tŕňa nájdete vo fotogalérii pod článkom.