Na Slovensku výdatne prší. Východ bičujú aj búrky. Koľko ešte naprší a kedy prestane?

30.07.2022 o 14:30 - Peter Minárik

Počasie na Slovensku od včerajšieho dňa konečne ovplyvňujú výraznejšie zrážky a to v podobe búrok a aj dažďa. Cez Slovensko aktuálne postupuje komplex zrážok a na východe sa vyskytujú aj búrky. Dokedy bude na Slovensku pršať?

Slovensko sa po dlhých dňoch suchého a veľmi teplého počasia dočkalo konečne výdatných zrážok, ktoré sa vyskytujú hneď na niekoľkých miestach nášho územia. Východ sužujú intenzívne búrky, zatiaľ čo na zvyšku nášho územia pomerne výdatne prší.

Na východe pozor na búrky

Nad východné Slovensko ešte aj v týchto chvíľach, východne od spojnice Košice-Prešov (14:00) prúdi veľmi teplý vzduch. Teploty sa tak šplhajú až nad hranicu +30 °C. Niekde nad Košicami a Prešovom sa nachádza čelo studeného frontu na ktorom sa tvoria búrky.

Búrky, ktoré aktuálne mieria nad ďalšie okresy východného Slovenska sú veľmi intenzívne a prinášajú aj nebezpečné poveternostné javy. Počas popoludnia treba počítať s intenzívnymi búrkami aj na ďalších miestach východného Slovenska a to až do neskoršieho popoludnia.

Búrky už ráno ovplyvnili počasie na juhu Slovenska. Od rána na našom území udrelo viac ako 4500 bleskových úderov, pričom prevažná časť zrážok udrela na juhu územia.

zaznamenané blesky počas dnešného dňa, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky počas dnešného dňa, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky sa už na západnom a strednom Slovensku príliš neočakávajú, skôr nás čakajú výraznejšie zrážky, ktoré sa očakávajú až to konca víkendu.

Výdatne už zapršalo

Ako sme spomínali v úvode, tak Slovensko sa konečne dočkalo výdatnejších zrážok na ktoré sme tak dlho čakali. Prevažné časť spadla z búrok, no taktiež z výdatného dažďa, ktorý už od rána prináša zrážky na stredné a západné Slovensko.

Za uplynulých 12 hodín spadlo najviac zrážok v oblasti Stredného Pohronia. V oblasti Zlatých Moraviec evidujú zrážkomery už okolo 40 mm zrážok. V oblasti Partizánskeho a Prievidze spadlo od 25 do 30 mm. Veľa zrážok spadlo aj v oblasti Lučenca a to okolo 35 mm.

Na zvyšku územia sa priemerné zrážkové úhrny pohybujú okolo 10 mm. Ako vidieť aj na aktuálnej mape, tak zrážky už zasiahli prakticky celé naše územie a v oblastiach, kde sa ešte zrážky nevyskytli spadnú v nadchádzajúcich hodinách.

Ďalšie zrážky sa očakávajú počas celého dnešného dňa. Od západu postupne zrážky utíchnu. Na západnom Slovensku tak aktuálna zrážková činnosť už ustáva a bude ďalej slabnúť, zatiaľ čo na strednom Slovensku zrážky zoslabnú až k večeru.

Na východe sa očakávajú búrky, ktoré postupne prejdú taktiež do dažďa. Vo večerných hodinách by už malo pršať len na severe a krajnom východe a severovýchode. To však nebude všetko.

zaznamenané zrážky za 24 hodín, zdroj: SHMÚ
zaznamenané zrážky za 24 hodín, zdroj: SHMÚ

V nočných a v skorých ranných hodinách sa nad naše územie začne od severu nasúvať ďalšie zrážkové pole, ktoré prinesie upršanú nedeľu. Najviac zrážok z nich spadne na severe územia, kde treba počítať s ďalšími desiatkami milimetrov zrážok. Mapu, v ktorých oblastiach a koľko ešte spadne zrážok nájdete pod článkom.