Na Slovensku začne v noci pršať. Cez víkend sa pridajú aj búrky

Peter Minárik

Najbližšie hodiny čaká naše územie veľa zrážok. Najskôr nás zasiahne výrazný dážď a v priebehu víkendu trvalejšie zrážky vystriedajú búrky. V najbližších dňoch nás tak čaká veľmi veľa vlahy.

Slovensko čakajú v nadchádzajúcich hodinách veľmi krušné hodiny. Najskôr hrozí, že vodné toky rozvodní výdatný dážď a následne nebezpečenstvo budú predstavovať búrky. 

Počasie na našom území začína ovplyvňovať výšková tlaková níž. Tá začne už počas noci prinášať zrážky do oblasti Spiša a Gemeru. V týchto oblastiach by sa zrážky mali začať vytvárať v skorých ranných hodinách.

Následne tieto zrážky prejdú do trvalejšieho charakteru. V oblasti Spiša a Gemera, ako aj vo východnej časti stredného Slovenska by malo pršať až do sobotňajšieho poludnia. Na zvyšku územia sa zrážky očakávajú len ojedinele.

Zrážky, ktoré nás čakajú spôsobia najväčšie problémy v oblasti Spiša a Gemera. Podľa predpokladov numerických modelov by tu mohlo plošne spadnúť 30 až 50 mm zrážok. V oblasti hôr však aj viac a v Tatrách dokonca nevylučujú numerické modely úhrny, ktoré by mohli prekračovať až 100 mm.

Pole zrážok by v sobotu okolo poludnia malo slabnúť a dážď ustane. Bez zrážok sa však nezaobídeme. Dážď totiž vystriedajú búrky.

Počasie totiž aj naďalej bude ovplyvňovať výšková tlaková níž, ktorá sa medzičasom dostane nad Chorvátsko a po jej zadnej strane začne do našej oblasti prúdiť teplejší vzduch. Ten sa tak bude labilizovať a v tomto labilnom vzduchu začnú vznikať búrky.

Prvé búrky sa očakávajú už v sobotu počas popoludnia. Vytvárať sa budú predovšetkým nad východným a severným Slovenskom.

Počas nedele už bude búrok výrazne viac a počítať s nimi treba na celom našom území.

Séria búrok však bude pokračovať aj na začiatku týždňa. To sa už začne otepľovať a teploty začnú postupne stúpať až nad hranicu +30 °C.

Búrky už v takomto teplom vzduchu začnú byť nebezpečnejšie a okrem prívalových zrážok budú sprevádzané aj krúpami.

V nadchádzajúcich dňoch preto opäť počítajte s nepriaznivým počasím a s veľkým množstvom vlahy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Dážď
11 °C / 5 °C
Dana
Zajtra
Prehánky
13 °C / -1 °C
Rudolf
Štvrtok
Prehánky
12 °C / -1 °C
Valér
Piatok
Prehánky
11 °C / -3 °C
Jela
Sobota
Občasný dážď
10 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Občasný dážď
11 °C / -4 °C
Ervín
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd