Na Veľkom Rozsutci sa objavil Brockenov prízrak. Videli ste ho už?

Veronika Sádovská

Na Veľkom Rozsutci za „zjavil prízrak“. Konkrétne išlo o Brockenov prízrak, nazývaný aj Brockenovo spektrum. Ide o zaujímavý úkaz, ktorý sa vie objaviť za špecifických podmienok. No ako tento fenomén vzniká?

Veľkolepý úkaz sa podarilo zachytiť nášmu čitateľovi na Veľkom Rozsutci v pohorí Malej Fatry. Ide o fenomén, ktorý možno pozorovať len za veľmi špecifických podmienok.

Tento halový jav však dokáže aj nahnať strach. Aj preto dostal pomenovanie Brockenov prízrak alebo aj horský príznak.

Tento „prízrak“ v skutočnosti nie je nič iné, len váš vlastný „odraz“ v hmle. Práve jesenné a jarné počasie prinášajú na hory hmly, počas ktorých dokážete tento jav zachytiť.

Ako ale vzniká?

Táto unikátna farebná svätožiara, nazývaná aj gloria (z ang. glory), vzniká, keď je vzduch plný kvapiek dažďa či hmly a tieto kvapky následne rozptýli svetlo.

Farebná dúhová žiara okolo odrazu postavy v hmle vzniká, ak je vzduch plný kvapiek dažďa či ešte lepšie kvapôčiek vody v hmle. Tieto kvapky potom rozptýlia slnečné svetlo na jednotlivé farby, podobne ako pri dúhe. Preto sa aj nazýva Brockenovo spektrum.

Potom už len stačí, ak sa postavíte tak, aby ste mali slnko za svojim chrbtom, to však musí byť nízko nad obzorom.

Tu pôsobí ďalší optický jav a vaša postava sa bude zdať oveľa väčšia a okolo vášho tieňa sa v hmle objaví dúhový kruh alebo oblúk.

Pozorovateľ tak môže nadobudnúť dojem, že ho z hmly alebo zo vzduchu medzi kopcami naozaj sleduje nejaký prízrak. Brockenov prízrak môžete vidieť aj na videu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd