Na Veľkú Britániu udrela búrka Francis. Prináša silný vietor a záplavy

Veronika Salayová

Dnes Veľkú Britániu zasiahla búrka Francis, ktorá so krajiny priniesla veľmi silný vietor a extrémne množstvo zrážok, ktoré okamžite spôsobili lokálne povodne. 

Záver leta sa vo Veľkej Británii nesie v znamení silnej veternej búrky, ktorá spôsobuje nemalé majetkové škody. Nepriaznivé počasie bude na ostrovoch trvať do zajtra večera.

Búrka Francis najviac zasiahla oblasti juhovýchodného Írska, južného Anglicka a smeruje k severnému Belgicku a Holandsku, kde sa taktiež očakáva veľmi silný vietor a intenzívne dažde.

Zdroj: Severe Weather Europe
Zdroj: Severe Weather Europe

Francis sa na niektorých miestach prehnala rýchlosťou takmer 100 km/h. Na juhu Írska fúkal rýchlosťou 83 km/h a na juhu Walesu bola zaznamenaná rýchlosť vetra až 89 km/h. Zrážky takmer okamžite spôsobili lokálne záplavy k celej krajine. 

Veľmi zlá situácia vzhľadom na povodne sú v oblastiach južného Walesu, konkrétne v mestách Neath, Whitlande a Tonyrefaile, kde voda miestami dosahuje až jeden meter a voda z riek sa vylieva. BBC informuje, že hladiny rieky Cynin vo Walese bola dnes ráno až 2 m nad normálnom.