Na viac ako tretine Slovenska panuje extrémne sucho. Absencia zrážok sucho ešte zhorší

28.06.2022 o 18:30 - Veronika Salayová

Slovensko čelí veľkému až extrémnemu suchu. Výdatné a dlhotrvajúce zrážky sú, žiaľ, v nedohľadne a nasledujúce dni očakávame tropické teploty, ktoré sucho ešte zhoršia. 

Na Slovensku už niekoľko dlhých týždňov prevláda sucho. Veľké sucho panovalo už v predchádzajúcom kalendárnom mesiaci, no počas júna sa sucho ešte na našom území prehlbovalo.

So suchom súvisia aj teploty, ktoré sú v júni pomerne vysoké a našom území sme počas júna zaznamenali viac tropických dní.

V Dolných Plachtinciach bolo počas tohto mesiaca až 11 tropických dní, čiže v týchto dňoch sa teplota vyšplhala na +30 °C a viac. Tento počet nebude konečný, keďže séria tropických dní ešte neskončila.

Horúčavy na našom území ešte nepoľavia, práve naopak. Čaká náš ešte niekoľko mimoriadne horúcich dní s teplotami až do +38 °C. Takéto vysoké teploty extrémne sucho iba zhoršia a prehĺbia. 

Najhoršie sucho je na východe

Aktuálne sa extrémne sucho nachádza na viac ako jednej tretine územia. Najhoršia situácia je na východnom Slovensku a miestami aj na strednom Slovensku.

V povrchovej vrstve je extrémne sucho na väčšine východného Slovenska, a tiež miestami na strednom Slovensku, informuje SHMÚ.

Zdroj: SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Hodnoty deficitu sú naozaj vysoké, a ti až do -100 mm, lokálne aj viac, najmä na severe stredného a východného Slovenska.

Deficit zrážok podľa indexu CMI je za posledných 90 dní najvyšší v Bardejove, až okolo -150 mm. Deficit zrážok okolo -140 mm je aj v Podolínci, Švedlári a Prešove.