Na východe sa zajtra môžu vyskytnúť búrky

Ľubomír Franko

Stabilný chrbát mohutnej tlakovej výše na západe a hlboká brázda nízkeho tlaku vzduchu zajtra podporí už prebiehajúce prúdenie chladnej vzduchovej hmoty zo severu. Rozhranie medzi tlakovou výšou a nížou bude prechádzať približne stredným Slovenskom. Zatiaľ, čo na severe sa budú vyskytovať takmer stacionárne zrážky. Počas zajtrajšieho dňa bude cez východ nášho územia postupovať ďalší studený front.

Miesta medzi koncom dýzového prúdenia v stredných vrstvách a predfrontálnou advekciou sa vďaka silnému vzostupnému prúdu vzduchu na fronte môžu podieľať na tvorbe hlbokej konvekcie. Na východe tak počas zajtrajšieho dňa nie je vylúčená ani tvorba búrok. Vďaka veľmi vhodnému strihu vetra existuje dokonca aj šanca na vznik tornáda, tá je však veľmi malá. Každopádne hranica sneženia sa bude na fronte pohybovať na úrovni 500 metrov nad morom. To znamená, že vo vyššich polohách sa môžu vyskytnúť aj takzvané snehové búrky. Zanzamenaných môže byť niekoľko bleskov a v prípade vzniku budú búrky sprevádzané aj silným nárazový vetrom.

Celú situáciu môže obmedziť úroveň instability, ktorá bude najvyššia od 7:00 do 13:00. Po 13:00 sa očakáva pokles instability a šanca pre vznik búrok bude výrazne obmedzená.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd